'Sınırötesi'ne gerek kalmaz'

Dışişleri Bakanı Davutoğlu, Irak Başbakanı Maliki’nin, PKK'yı bertaraf etmek için Irak askerlerinin kuzeye gönderilebileceğine dair sözleri üzerine, “Irak kendi topraklarını koruduğu zaman sınırötesi operasyon yapma ihtiyacı da kalmaz” dedi.

Haberler 12.10.2011 - 12:51

Davutoğlu, Dışişleri Bakanlığı girişinde gazetecilerin sorularını yanıtladı.

PKK yöneticisi Murat Karayılan'ın yakalandığı ancak İran makamlarınca 'ye teslim edilmediği yönündeki iddiaların sorulması üzerine Davutoğlu, 'Resmi makamlarımızın açıklamalarına itibar edilmeli. Terörle mücadele konusunda İran'la yoğun işbirliğimiz var ve bu işbirliği devam ediyor” dedi.

Dışişleri Bakanı, Irak yönetiminden gelen Irak ordusunun kuzeye kaydırılması konusunda açıklamaların "son derece olumlu" olduğunu ifade ederek, "Maliki'nin açıklaması, doğal ve olumlu bir açıklama. Irak kendi topraklarını, sınırlarını koruduğu zaman sınır ötesi operasyon yapma ihtiyacı da kalmaz" dedi.

TUTUKLU TAKASI
İsrail ile Hamas arasındaki anlaşmayla ilgili soru üzerine Davutoğlu, anlaşmayı "bölgesel tansiyonu düşürücü, insanların ailelerine kavuşmalarını sağlayacak olumlu bir gelişme olarak gördüklerini" belirtti.

Davutoğlu, "Açıklamaları taraflardan beklemek lazım, gelişmeyi olumlu bir gelişme olarak değerlendirip takas işleminin bir an önce gerçekleştirilmesine bakmak lazım" diye konuştu.

Sayfa Yükleniyor...