"Sınırsız mavi" için

Deniz odaklı çevre dersleri artık internet ortamında, parmaklarınızın ucunda!

13.05.2011 - 13:14

"Sınırsız mavi" için

DenizTemiz Derneği/ TURMEPA ve Yapı Kredi’nin, Milli Eğitim Bakanlığı’nın desteği ve işbirliğiyle 5 yıl önce başlattığı “Sınırsız Mavi” projesinin ikinci etabı, Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu tarafından İstanbul Şişli Mecidiyeköy’deki Mecidiye İlköğretim Okulu’nda düzenlenen törenle başladı.

Basın toplantısına Milli Eğitim Bakanı Sayın Nimet Çubukçu, İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Sayın Muammer Yıldız, DenizTemiz Derneği/ TURMEPA Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Tezcan M. Yaramancı ile Yapı Kredi Kurumsal Sosyal Sorumluluk Projeleri Yöneticisi Sayın Nurcan Erhan katıldı.

Deniz kirliliği ile mücadele ve doğal varlıkların korunması konularında, ilköğretim ve lise çağındaki öğrencileri aydınlatmayı amaçlayan “Sınırsız Mavi” projesiyle, beş yılda beş milyon çevre elçisi yaratılarak, denizlerimizin geleceği adına çok önemli bir adım atıldı. Bu proje çerçevesinde, yılın sonuna kadar 6,6 milyon öğrenciye ulaşmayı hedefleyen TURMEPA ve Yapı Kredi,akademisyenlerce hazırlanan ve her sınıfa uygun öğrenci ve eğitmen kitapçığının da yer aldığı eğitim programını, sanal ortama taşıdı. Web sitesine giren herkes, eğitim kitaplarına doğrudan erişim sağlayarak çevre derslerini etrafıyla paylaşabilme ve deniz kirliliğine karşı bilincin artmasına destek verme imkânına kavuşuyor. Renkli tasarıma sahip internet sitesi, eğlendiren oyunları, deniz canlıları ve denizlerin kirliliği gibi soru başlıklarının bulunduğu bilgi yarışmasıyla da, ilköğretim öğrencilerinin ziyaretini bekliyor. Web sitesi üzerinden başlatılan yarışmanın sonunda, yaş gruplarına göre hazırlanan sorulara, en kısa sürede ve en fazla doğru cevap veren öğrenciler
belirlenerek kazananlara ödül verilecek.

“www.sinirsizmavi.com” adlı sitenin açılış töreninde, bir konuşma yapan Tezcan M.Yaramancı, “Yapı Kredi ile birlikte yürüttüğümüz “Sınırsız Mavi” projesinin ikinci adımını atmanın mutluluğunu yaşıyoruz” dedi.

Yapı Kredi Kurumsal Sosyal Sorumluluk Projeleri Yöneticisi Nurcan Erhan ise, “Doğanın kirletilmesi ve bilinçsiz kullanımı nedeniyle oluşan küresel ısınma ve iklim değişiklikleri günümüzde tüm canlıları tehdit eden en önemli sorunların başında geliyor. Bizler Yapı Kredi ailesi olarak ülkemizin doğal kaynaklarına sahip çıkmayı vazgeçilmez toplumsal görevlerimiz arasında görüyoruz. Sürdürülebilir kalkınmanın ancak çevre duyarlılığı ve sosyal sorumluluk bilinciyle gerçekleşebileceğine inanıyoruz. Denizlerimizin korunmasının yalnızca resmi ya da sivil toplum kuruluşlarının sorumluluğu olmaktan çıkması gerektiğini düşünüyoruz. Bu düşünceden hareketle hayata geçirdiğimiz Sınırsız Mavi Projesi sayesinde 5 milyon öğrencimizi birer çevre elçisi haline getirdik. Hedefimiz bu rakamı 6 milyon 600 bineçıkarmak. Kat ettiğimiz bu mesafe bizi hem gururlandırıyor hem de gelecek için umutlandırıyor, www.sinirsizmavi.com sitesi sayesinde hedefimizin de üzerinde rakamlara ulaşacağımıza inanıyoruz.” dedi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...