NTV

Sinpaş GYO'dan 2014'te iki yeni proje

Türkiye

Sinpaş GYO Pazarlama ve Kurumsal İletişimden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Barış Ekinci, 2014'te 2 yeni projeyi satışa sunacaklarını açıkladı. Projelerin biri Marmaris'te diğeri ise Ümraniye Çakmak'ta yer alacak.

2012'de bin 510 adet konut satışıyla toplam 702 milyon TL satış geliri elde eden Sinpaş GYO, 2013 yılı içinde Bomonti Time, The First Çankaya, Ankara Büyükesat ve Halkalı projelerinin satışına başlamayı planlıyor. Şirket, 2013 yılında bin 578 adetlik satış hedefi ile cirosunu yüzde 45 oranında artırmayı ve 1 milyar TL satış geliri elde etmeyi hedefliyor.

Sinpaş GYO Pazarlama ve Kurumsal İletişimden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Barış Ekinci, ntvmsnbc'ye verdiği özel röportajda, 2014'te ise 2 yeni projeyi satışa sunacaklarını açıkladı.

Sinpaş GYO, 2012 ilk yarıda yabancılara 26 milyon TL'lik satış yaptı. 2012 sonunda bu rakam ne oldu? 2013 için hedefiniz nedir?
"2012 sonunda 50 milyon TL'nin üzerinde bir rakam gerçekleştirdik. 2013'te bu rakamı daha da yukarı taşıyacağız. Bu yıl satışa çıkacak Bomonti projemiz ile daha çok ciro elde edeceğiz. Dolayısıyla yabancılara satıştan da daha yüksek bir rakam elde edeceğiz. Ancak rakamın çok yükseleceğini, en azından 2013 için, öngörmüyoruz. Her projenin yüzde 5'ini yabancıya satmayı öngörüyoruz. Bu yüzdeyi aşmak istemiyoruz."

KDV düzenlemesi fiyatları ne kadar artacak? Konut stokunu yükseltecek mi?
"2013'e etkisi çok olmayacak. Yılsonunda stokları eritmek için itici güç olabilir. Bundan sonraki yıl artış olacaktır. KDV'den dolayı, tüketicinin elinden çıkacak para artacak. Alım kararını verirken zorlanacaktır, seçici davranacaktır. Bu da konut satışlarının düşmesine yol açabilir. Sektör için genel bir daralmadan söz edebiliriz."

Fiyatlara ne kadar yansır?


"KDV oranında artar, fiyatları çok yükseltmez. Esasında artması gerekir. Ancak, sektör bunu yapmayacak diye düşünüyorum. Yüzde 8 KDV ile satılanlar için yüzde 7 oranında, yüzde 18 ile satılanlar içinse yüzde 17 oranında artış olacaktır."

Yeni projeleriniz ne kadardan satışa çıkacak?
"Şu an için bir rakam açıklamıyoruz. Çalışmalarımız devam ediyor. 2013'te 4 yeni projemiz var. İstanbul'da Bomonti Time, İstanbul Park Halkalı, Ankara’da The First Çankaya ve Gaziosmanpaşa projeleri olacak. Adette fazla olmayan ama ciroda ağır olan projeler geliyor. Bomonti ve The First, pazarda benzer projelere göre rekabetten sıyrılacak ve bölgenin üzerinde bir fiyata sahip olacak ama konut almak isteyenler için erişimi de zorlaştırmayacak. Projelerimizle birlikte 2013 yılında ciromuzu yüzde 45 artırarak 1 milyar TL satış geliri hedefliyoruz. İstanbul Sarayları 2, 3 ve 4. etapların teslimleri devam edecek. Çırağan etabı 2013 Aralık – 2014 Mart arasında teslim edilecek, Bursa Modern'in son etap teslimi ise Mayıs 2013 sonu itibariyle başlayacak."

Yatırımcılara ne kadar kazandırıyorsunuz?
"Hedefimiz 15-20 oranında kar sağlamak. İki ayrı hedef kitlemiz var. Borsadaki yatırımcılarımız kar bekliyor, konut alıcıları da kar etmeye çalışıyor. 2007'den bu yana bu şekilde gidiyor."

Peki konut alanlar?
"Uzun vadeli düşünülmeli. Bugün alıp, satmak doğru değil. Ancak projenin başında alanlar, her zaman kazanıyor. Proje bitiyor, yaşam başladıktan sonra kazanç artıyor. O nedenle 5-6 yıllık bir süre beklemek gerekiyor."

Mevcut projelerinizi değerlendirirseniz bu 5-6 yılın sonunda kazanç ne oluyor?
"Her proje için değişiyor. Müşterilerimiz kimisinde yüzde 50, kimisinde yüzde 30 oranında kazanmıştır. 5-6 yıllık perspektifle bakıldığında konut her zaman kazandırıyor."

Farklı iller olacak mı?
"Marmaris projemiz var. Ankara'da üç projemiz var. Bursa devam ediyor. İstanbul var. Bu süreçte yeni projeler de gündeme gelebilir, gelişmeler olabilir."

Marmaris projesi ne durumda?
"Marmaris'te projeyi geliştiriyoruz. Bu yıl 4 projeye odaklanacağız. 2014 Mart ayında da Marmaris projesini tüketici ile buluşturacağız."

2014'te başka proje lansmanı olacak mı?
"Marmaris gibi hazırlıklarına devam ettiğimiz bir projede Ümraniye'de. Çakmak'ta, Finans Merkezi'nin yakınında bir proje olacak."

Büyüklüğü nedir projenin?
"1000 konutluk bir projeyi hayata geçirmeyi planlıyoruz."

İlk yarıyıl mı satışa çıkacak?
"Evet, ikisi de 2014'ün ilk yarısında satışa çıkacak."