Sinyal boğuculara yasal düzenleme geliyor

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), asıl amacı terör saldırılarını önlemek olan Jammer (sinyal boğucu) cihazların yasal kullanımına standart getirmeyi hedefliyor.

Haberler 30.12.2008 - 16:43

Kullanımı sadece kanunla belirlenen kurumlarca yasal olan sinyal boğucu cihazların son dönemde yaşadığı talep patlaması nedeniyle, BTK cihazların kontrollü kullanımı için yasal düzenleme yapmaya hazırlanıyor.

Türkiye’ye yasal olarak girişi, üretimi ve kullanımı kanunen yasak olduğu halde, telefon dinlemelerinin artışıyla birlikte özellikle kamu kurumlarında talebi artış gösteren sinyal boğucular, özellikle Başkent Ankara’da bir çok abonenin cep telefonu operatörlerine görüşmenin yarıda kesilmesi şikayeti ile başvurmasına neden oluyor.

BTK, bugüne kadar belediyeler, diyanet işleri, cezaevleri, ticari odalar hatta benzin istasyonlarına sinyal boğucu kullandıklarından ötürü bir çok uyarı gönderdi.

Sinyal boğucuların en çok talep edildiği noktalar ise camiler. Cemaatin cep telefonlarının sesini kısmamalarından ötürü sinyal boğucu kullanarak çözüme ulaşmak isteyen imamlar, bu konuda yasal bir düzenleme yapılmasını isteyenler arasında başı çekiyor.

Sinyal boğucu sistemler konusunda dünya çapında herhangi bir kullanım standardizasyonu ise bulunmuyor. BTK’nın çalışması başarıyla sonuçlanırsa, yapılacak düzenleme dünyanın geri kalanı için bir örnek teşkil edebilir.

Sayfa Yükleniyor...