Siparişe göre araba çalıyorlardı

Sipariş üzerine araba çalıp, motor ve şasi numaralarını değiştirerek satan çete çökertildi. 8 ilde düzenlenen operasyonda 24 kişi gözaltına alınırken, 55 çalıntı araca da el konuldu.

Anadolu Ajansı 28.11.2011 - 12:33

Siparişe göre araba çalıyorlardı

Ankara Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü Oto Hırsızlık Büro Amirliği ekipleri, çaldıkları araçların motor ve şasi numaralarını değiştirerek sattıkları belirlenen bir suç örgütünü takibe aldı.

Yaklaşık 10 ay süren teknik takip ve istihbarat çalışmalarının ardından Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının talimatıyla, Ankara, İstanbul, İzmir, Bursa, Denizli, Muğla, Afyonkarahisar ve Antalya'da ''Otopsi'' adı verilen eş zamanlı operasyon düzenleyen ekipler, suç örgütünün yöneticisi oldukları iddia edilen Durmuş Ufuk Y. ile Cengiz Y'nin de aralarında bulunduğu 24 kişiyi gözaltına aldı.

Zanlıların depo olarak kiraladığı yerlerde yapılan aramada çalıntı olduğu belirlenen bazıları lüks 55 araç ele geçirildi.

Depolarda bulunan 88 otomobil yedek parçası da incelenmek üzere muhafaza altına alındı.

Suç örgütü mensuplarının sipariş üzerine hareket ederek, otomobil almak isteyen müşterinin talep ettiği modelleri çaldıkları belirlendi.

'ÇOCUK ÖLDÜ, BABASININ HABERİ VAR MI?'
Zanlıların yakalanmamak için telefonda şifreli konuşmalar yaptıkları ve müşterinin istediği aracı çaldıklarını belirtmek için ''Çocuk öldü, babasının (müşterinin) haberi var mı?'', ''Babasının haberi var. Otopsiyi (change) bekliyor'' dedikleri tespit edildi.

ESTETİK YAPTIRDI
Zanlılardan 22 araç çaldığı belirlenen Durmuş G'nin tanınmamak için estetik ameliyat olduğu ve saç ektirdiği kaydedildi.

GELİNİN KARDEŞİNDEN ÇALINTI ARABA!
Suç örgütünün yöneticilerinden olduğu iddia edelen Cengiz Y'nin düğününde ablasına çalıntı lüks bir otomobil hediye ettiği öğrenildi.

BEŞ YILDIZLI OTEL HEDİYESİ
Durmuş Ufuk Y'nin ise istenilen modeli çalan örgüt elemanlarını güney illerinde 5 yıldızlı otellerde tatile gönderdiği öne sürüldü.

İMMOBİLİZER İÇİN ÖZEL ALET
Zanlıların immobilizer bulunan araçları çalmak için özel bir alet geliştirdikleri tespit edildi.

Zanlıların araçlarını çaldığı kişiler arasında hakim ve savcıların da olduğu, çalınan araçların İvedik'te kiralanan bir depoda tutulduğu bildirildi.

Zanlılar, ''Suç örgütü kurmak ve yönetmek, otomobil hırsızlığı yapmak, çalıntı otomobillerin motor ve şasi numaralarını değiştirmek, change yapılmış araçları satarak haksız kazanç elde etmek ve dolandırıcılık'' suçlarından adliyeye sevk edildi.

Ele geçirilen araçlar sahiplerine teslim edilmek üzere Ankara Emniyet Müdürlüğü’ne getirildi.

Zanlıların çaldıktan sonra change yaparak sattığı diğer araçların bulunması için başlatılan çalışmalar sürdürülüyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...