Sırbistan'da 'Facebook bağımlılığı' kliniği

Sırbistan'ın Novi Sad kentinde sosyal paylaşım sitesi Facebook'un ''like'' (beğen) butonuna bağımlı olanlar için rehabilitasyon kliniği açıldı.

Anadolu Ajansı 26.11.2010 - 17:32

Sırbistan'da 'Facebook bağımlılığı' kliniği

Güneydoğu Avrupa'nın Facebook bağımlılığına yönelik tedavi sunan ilk kliniği, dün Sırbistan'da bağımlıları kabul etmeye başladı.

Novi Sad'da kurulan Prima Kliniği Başhekimi Dr. Dragan Stefanoviç, gazetecilere yaptığı açıklamada, ''like'' (beğen) butonu bağımlıları için hizmet verecek merkezde, rehabilitasyon süresinin enaz bir ay olacağını ve tedavinin devamına hastanın durumuna göre doktorların karar vereceğini kaydetti.

Dr. Stefanoviç, Facebook kullanıcılarından ''like'' bağımlılığının günden güne ciddileştiğini ve böyle bir kliniğin açılmasının yardıma ihtiyaç duyanlar açısından önemli olduğunu vurguladı.

Klinik dün ilk kez bağımlıları kabul etmeye başladı. Kliniğe başvuran ve ismi açıklanmayan 33 yaşındaki Sırp kadın, başlangıçta ''like''ların zararsız olduğunu düşündüğünü, ama zaman ilerledikçe onları önemsemeye başladığını ve Facebook arkadaşları tarafından sadece en çok ''like'' alabilecek linkler paylaştığını belirtti. Aynı kadın, sonraki aşamada ise arkadaşlarının paylaşımlarına benzer içerikli linkler yükleyip kimin daha fazla ''like'' aldığı rekabetine girdiğini de kaydetti.

Bu arada, Sırbistan kamuoyu ''like'' bağımlılığı sorunuyla ilk defa üç ay önce karşılaştı. Yaklaşık 3 ay önce Facebook'taki bir iletisine 20 dakika boyunca kimse ''like'' göndermediği için genç bir kız bileklerini keserek intihar girişiminde bulunmuştu. Hastaneye kaldırılan genç kız, doktorların müdahalesi sonucu kurtarılmıştı.

Dünya Sağlık Örgütü raporuna göre ''like'' butonu bağımlısı kategorisinde bulunanlardan yaklaşık 3 bini Sırbistan'da yaşıyor ve bu sayının önümüzdeki iki yıl içerisinde dört katına çıkabileceğine dikkat çekiliyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...