1926 yılında İstanbul’da doğan Şirin Devrim, yazar İzzet Melih Devrim ve ressam Fahrelnisa Zeid çiftinin ikinci çocuğuydu. Annesinin ikinci evliliğini Irak Kralı I. Faysal’ın kardeşi Emir Zeid ile yapması nedeniyle Şirin Devrim çocukluğunu İstanbul ve Bağdat’ta geçirdi, Avrupa’nın birçok kentinde yaşadı. İstanbul Amerikan Kız Koleji’den mezun olan Devrim,1948’de New York’a giderek Yale Üniversitesi'nin tiyatro bölümünü bitirdi.

Türkiye’ye döndükten sonra İstanbul Şehir Tiyatrosu’nda oyuncu ve yönetmen olarak birçok oyunda görev alan Şirin Devrim, İstanbul Şehir Tiyatrosu’nda sahneye oyun koyan ilk kadın sanatçı oldu. 1966 yılında Muhsin Ertuğrul’un İstanbul Şehir Tiyatroları’ndan ayrılması üzerine kurumdan istifa ederek ABD’ye gitti. Amerika’da pek çok tiyatroda sahneye çıkan Devrim, Carnegie-Mellon ve Wisconsin Üniversiteleri’nde ders verdi.

Şirin Devrim, 6 Mart Pazar günü, geçirdiği şiddetli soğuk algınlığı sonucunda yaşama veda etti.

İstanbul Şehir Tiyatroları’nda Yönettiği ve Oynadığı Bazı Oyunlar: Hırçın Kız (1960-61, Yönetmen-Oyuncu), Kadınlar (1962-63), Bu Melek Satılık Değil (1959-60), Çöpçatan (Yönetmen-Oyuncu), Mağara (1961-62, Yönetmen-Oyuncu), Ah Baba Vah Baba Annem Seni Asmış Dolaba Bilsen Ne Üzgünüm Buna (1963-64).