Şirince'de yıkımlar ertelendi

Sevan Nişanyan'ın evleri ile Ali Nesin tarafından kurulan 'Matematik Köyü'nün yıkım kararını Kültür ve Turizm Bakanlığı durdurdu.

17.02.2011 - 16:00

Şirince'de yıkımlar ertelendi

İzmir Şirince'de yeni imar planına aykırı 22 binayla ilgili yıkım kararının bugün uygulanması bekleniyordu ancak yargı süreci devam ettiği için yıkım da ertelendi.

İzmir Valisi Cahit Kıraç, Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan koruma amaçlı imar planlarıyla ilgili yeni bir çalışma yapılması yönünde yazı geldiğini açıkladı.

Yazının ardından çalışma başlattıklarını söyleyen Vali Kıraç, ''Şu an yıkımı erteleme kararı aldık. Bakanlığın o yazısı çerçevesinde, yeni koruma amaçlı imar planı çalışmasıyla, bunun nasıl bir ilişkisi var onu değerlendireceğiz. Çalışmayı  yapacak olan Kültür Bakanlığı. İl Özel İdaresi de işin içinde tabii. Teknik çalışma ile bu yıkım arasında nasıl bir bağ var ona bakacağız'' dedi.

Şirince Köyü'ndeki butik evlerin sahibi Sevan Nişanyan, alınan kararı değerlendirdi.

Son anda sağduyunun galip geldiğini belirten Nişanyan, şu ifadeleri kullandı:

"Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay ve İçişleri Bakanı Beşir Atalay bir yazıyla İzmir Valisini itidale davet ettiler. Bu işe çare bulmalarını istediler. Çünkü diğer türlü çok çirkin görüntüler ortaya çıkacaktı.

Bu tehlike tümüyle geçmiş değildir. Sadece bir erteleme söz konusudur. 15 gün içinde bir çözüm bulunmazsa bu olay 15 gün sonra tekrar gündeme gelecek. Bana bakanlıktan 15 günlük müsaade tanındığı yönünde yazı geldi."

Nişanyan, nihai çözüm konusunda çok fazla ümitli olmadığını da sözlerine ekledi: ''12 yıldır çalınmadık kapı, denenmedik metot, gidilmedik yol kalmadı. Karşımıza tamamıyla kör, sağır, ruhsuz ve kalpsiz bir bürokrasi çıkmıştır. Bu alanlardan  ben çözüm çıkacağı konusunda çok ümitli değilim. En iyimser ihtimalle, yine bu 3-5 sene boyunca ertelenebilir diye düşünüyorum. Yine aynı labirent içinde dolaşmaya devam ederiz.''

MATEMATİK KÖYÜ'NÜN YIKIMI DA DURDU
Şirince'de yıkım kararı alınan yapılar arasında bulunan Aziz Nesin'in oğlu, matematikçi Ali Nesin tarafından kurulan 'Matematik Köyü'nün yıkımı da ertelendi.

Yıkımların, toplumun bu konuda gösterdiği tepki nedeniyle durdurulduğuna inandığını belirten Ali Nesin, gazetecilere şu açıklamayı yaptı:

''Köyün imar planı bulunmadığı için küçük ölçekli onarım izni almak isteyen bir köylünün bile, bunu yapılabilmesi için 4 yıl beklemesi gerekiyor. Bu anlayış değişmedikçe, bu rejim değişmedikçe, vatandaş ile devlet barışmadıkça sorunun nihai çözümü olmayacak.

Şirince köyünde bulunan, aralarında Sevan Nişanyan tarafından işletilen 'Nişan Evleri' butik otel işletmesinin de bulunduğu 22 yapı için sit alanında kaçak olarak inşa edildikleri gerekçesiyle İzmir İl Özel İdaresi Encümeni tarafından geçen yıl eylül ayında yıkım kararı alınmıştı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...