Şırnak 5.5'le sallandı

Şırnak Silopi'de 5.5 büyüklüğünde deprem meydana geldi.

Haberler 14.06.2012 - 09:01

Şırnak 5.5'le sallandı

Şırnak'ta saat 08.52'de 5.5 büyüklüğünde deprem meydana geldi.

Merkez üssü Silopi-Pınarönü Köyü olan deprem 5.4 kilometre derinlikte gerçekleşti. Gelen ilk bilgilere göre depremde can kaybı yaşanmadı.

Şırnak merkezde Bahçelievler Mahallesi'ndeki Külliye Camisi'nin minaresi yıkılırken, Silopi merkezde hasar olmadığı belirtiliyor.

Şırnak'taki deprem öncesinde saat 08.50'de merkez üssü Şırnak-İkizce olan 4 büyüklüğünde deprem meydana geldi.

KAYMAKAM YILDIZ: 10 YARALI VAR
Silopi Kaymakamı Bünyamin Yıldız, deprem sırasında panik yaşayan bazı kişilerin yaralandığını söyledi.

Yıldız, “Hastanelere 10’a yakın müracaat var. Çok ciddi şekilde yaralanan yok” dedi.

Kaymakam Yıldız, şöyle konuştu:

“Köylerden bilgiler geliyor, ekiplerimiz de köyleri geziyor. Bir caminin minaresi yıkıldı. Bazı ev ve ahırlarda hasarlar olduğu söyleniyor. Sevindirici yanı can kaybının olmamasıdır. Hastaneler ve diğer kamu binalarında hasar yok.

Ara ara elektrik kesintisi yaşanıyor ancak şu anda elektriğimiz var. Haberleşmede sıkıntımız yok.”

AFAD: BÖLGEYE 10 KİŞİLİK EKİP GÖNDERİLDİ
Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı'ndan (AFAD) yapılan yazılı açıklamada, tedbir amaçlı, Van İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü'nden 10 kişilik ekibin bölgeye gönderildiği belirtildi.

KIZILAY'DA KRİZ MASASI
Türk Kızılayı afet müdahale ekipleri, depremin ardından bölgede durum tespit çalışmalarına başladı. Bölgedeki çalışmaları koordine etmek üzere Türk Kızılayı Afet Operasyon Merkezi'nde (Ankara) acil olarak kriz masası oluşturuldu.

Tedbir amaçlı Kızılay'ın bölgeye yakın lojistik merkezlerinden çadır ve afet malzemeleri araçlara yüklenmeye başlandı. İhtiyaç halinde bölgeye ek personel ve yardım malzemesi ulaştırılması için tüm hazırlıklar tamamlandı.

TÜYSÜZ: 4.5'E VARAN ARTÇILAR OLUR
Silopi'deki depremi NTV'ye değerlendiren Prof. Dr. Okan Tüysüz, "Depremin sığ olması yüzeyde fazla sarsıntı anlamına gelir. Sığ olduğu için deprem 6'nın üzerinde şiddette etkilemiştir. Bölgede 4'ün üzerinde 4.5'e varan artçılar gelecektir. Binada görünür hasar-çatlak varsa, binalara girilmemesi gerekir. Burada olmuş büyük bir deprem kayıtlarda görülmüyor" dedi.

Sayfa Yükleniyor...