Yeni kurulan üniversitelerden Şırnak Üniversitesi'nin adının değiştirilmesi için imza kampanyası başlatıldı.

Bir grup öğrenci, aldıkları ortak karar uyarınca üniversitenin adının 'Şehr-i Nuh' olarak değiştirilmesi için imza kampanyası başlattı.

Kampanyanın ilk gününde esnafı gezen Şırnak Üniversitesi öğrencileri, ikinci gün ise Cumhuriyet Meydanı'nda stant kurdu.

İmza kampanyasını düzenleyen öğrencilerden Vedat Aslan, kampanyaya Şırnaklıların yoğun ilgi gösterdiğini ve şimdiye kadar 2 bin 500'ün üzerinde imza toplandığını belirterek, bir hafta sürecek kampanya sonucunda toplanacak imzaları TBMM'ye göndereceklerini bildirdi.

İsim değişikliği talebi fikrinin, öğrenciler arasında yapılan anketten çıktığını dile getiren Aslan, "Kampanyamız bir hafta devam edecek. Cumartesi esnafı dolaştık ve görüşlerini aldık. Şırnak halkının desteğini bekliyoruz" dedi.

NEDEN?
Sezai Gümüş - öğrenci: "Öğrenciler tercih yaparken üniversitenin ismine dikkat ediyor. 'Şehri Nuh' isminin daha ilgi çekici. Vatandaşlardan da olumlu tepkiler alınıyor. Hedef 5 binin üzerinde imza toplamak."

Kasım Kadırhan - vatandaş: "Çok güzel bir kampanya ve destekliyoruz. Şırnak'ın esas ismi 'Şehri Nuh'tur. Üniversitemizin de bu ismi alması herkesi sevindirecektir."