NTV

Şırnak Valisi hakkında suç duyurusu

Anadolu Ajansı

Türkiye

Bayburt Şehit Aileleri Dayanışma Derneği Başkanı Hayrettin Haluk Akkoyunlu, Abdullah Öcalan'ı çözüm sürecinden dolayı takdirle karşıladığını söylediğini öne sürdüğü Şırnak Valisi Hasan İpek hakkında suç duyurusunda bulundu.

Bayburt Şehit Aileleri Dayanışma Derneği (ŞADDER) Başkanı Hayrettin Haluk Akkoyunlu, şehit aileleriyle dernek binasında basın açıklaması yaptı.

Akkoyunlu, Şırnak Valisi Hasan İpek'in 2 Haziran'da makamında yaptığı basın açıklamasında "Çözüm sürecini bu aşamaya getiren Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan'ı ve bu konuda ciddi gayretleri olan Abdullah Öcalan'ı takdirle karşıladığımı belirtmek isterim" ifadesiyle Anayasa'yı ihlal ve TCK'daki "suçu ve suçluyu alenen övmek" suçunu işlediğini ileri sürdü.

Akkoyunlu, "Sayın Şırnak Valisinin bu talihsiz açıklaması bizleri hayal kırıklığına uğratmış ve bir o kadar da yaralamıştır. Halen görevde kalması ise canımızı iyice acıtmaktadır" dedi.

Vali İpek'in söz konusu açıklamasının usul yönünden hatalı, esasta da suç teşkil ettiğini ileri süren Akkoyunlu ve dernek üyeleri, basın açıklamasının ardından Bayburt Adliyesi'ne gelerek, Vali İpek hakkında suç duyurusunda bulundu.