Şırnak’ta çocuk istismarcılarına linç girişimi

Şırnak'ın Silopi İlçesi'nde 2 erkek çocuğa cinsel istismarda bulundukları iddiasıyla yakalanan, işadamı ve esnaf 4 şüpheliye linç girişiminde bulunuldu.

29.03.2011 - 12:06

Şırnak’ta çocuk istismarcılarına linç girişimi

Silopi'de aralarında işadamı ve esnaf olan yaşları 25 ile 34 arasında değişen, H.K, R.Ö, F.G. ve R.T, iddiaya göre ilçede önce 14 yaşındaki bir erkek çocuğa cinsel istismarda bulunarak bunu cep telefonu kamerasıyla kaydetti.


Çocuğun durumu anlatması halinde görüntüleri internetten yayınlamakla tehdit eden şüpheliler, defalarca cinsel istismarda bulundukları mağdurun bir arkadaşını daha getirmesini istedi.

Tehditler üzerine bu kez mağdur çocuğun beraberinde getirdiği arkadaşı da aynı kişiler tarafından cinsel tacize uğradı.

Şüphelilerin defalarca cinsel tacizine uğrayan çocuklardan biri, rahatsızlanınca ailesi tarafından hastaneye götürüldü. Hastanede yapılan muaneyede çocuğun cinsel istismara uğradığı belirlendi.

Doktorların da devreye girmesiyle ailesi durumu polisi bildirdi. Polis, çocuğun ifadesi üzerine ilçede gizli bir operasyon yaparak, işadamı ve esnaf olan H.K, R.Ö, F.G. ve R.T'yi gözaltına aldı.

Şüpheliler, polisteki soruşturmasının ardından bu akşam saatlerinde adliyenin bulunduğu Hükümet Konağı'na götürüldü.

Silopi'de kısa sürede olayın duyulması üzerine öfkelenen vatandaşlar Hükümet Konağı önünde toplanıp, şüphelilerin kendilerine verilmesini istedi.

Polis, Hükümet Konağı çevresinde geniş güvenlik önlemleri alırken, toplanan öfkeli kalabalık, sık sık, "Silopi namusuna sahip çık", "Susma sustukça sıra sana gelecek" şeklinde slogan attı. Toplanan kalabalığın sayısı kısa süre içinde 500'ü aştı.

BASINÇLI SUYLA MÜDAHALE
Dağılmamakta ısrar eden kalabalığa polis gaz basınçlı suyla müdahale etti. Kalabalığın dağılmasının ardından şüpheliler geniş güvenlik önlemleri altında zırhlı araçlarla adliyeden çıkarıldı.

4 şüpheli, savcıya verdikleri ifadenin ardından sevkedildikleri nöbetçi mahkemece tutuklandı. Tutuklama kararının ardından Şırnak Barosu avukatları dışarıda bekleyen öfkeli kalabalığa seslenerek, "Gereken yasal işlemler yapıldı. Sizden dağılmanızı istiyoruz" diye sakin olmaları çağrısında bulundu.

Yapılan konuşmalardan ikna olmayan kalabalık bekleyişini sürdürüncü, bu kez polis uyarıda bulundu. Polis, yaptığı ikazlara rağmen gitmemekte israr eden kalabalığı göz yaşartıcı gaz sıkarak adliye önünden uzaklaştırdı.

ELEKTRİKLER KESİLDİ
Öfkeliği kalabalığın uzaklaştırılmasının ardından ilçede elektrikler kesildi. Elektriklerin kesilmesiyle birlikte şüpheliler sıkı güvenlik önlemleri altında Hükümet Konağı binasından çıkarılarak, kapıda bekletilen zırhlı polis araçlarını bindirildi.

Bu sırada çevreden ayrılmayan bir grup, şüphelilere saldırdı. Önlem alan polis, şüphelileri zırhlı araçlarla bindirip, hızla olay yerinden uzaklaştırarak Silopi Kapalı Cezaevi'ne götürdü.

Adliye önünden ayrılan öfkeli kalabalık, bu kez tutuklanan zanlıların işyerlerini hedef aldı. Şüphelilere ait, Tekel büfesi, taksi durağı, ateşe verilip yakılırken, berber dükkanı da atılan taşlar ve camları kırıldıktan sonra tahrip edildi.

Ateşe verilen işyerlerindeki yangını polisin Toplumsal Olaylara Müdahale Aracı (TOMA) tarafından söndürülürken, işyerleri kullanılamaz hale geldi. Olaya tepkisini sürdüren öfkeli vatandaşlar müdahalade bulunan polise de tepki gösterirken, ilçede yaşanan gerginlik geç saatlere kadar sürdü.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...