Şırnak'taki toplu mezar 20 yıl sonra açılacak

Bundan tam 20 yıl önce bombalama sonucu 38 kişi ölmüştü. 25 kişinin gömüldüğü toplu mezarın açılarak kimlik tespitlerinin yapılması kararı bugün çıktı.

Anadolu Ajansı 12.01.2014 - 20:32

Şırnak'taki toplu mezar 20 yıl sonra açılacak

Şırnak'ın Koçağıllı ve Kuşkonar köylerinde 26 Mart 1994'te, bombalama sonucu 38 kişinin öldüğü olayla ilgili Diyarbakır Cumhuriyet

Başsavcılığının verdiği kararla Kuşkonar köyünde toplu olarak gömüldüğü iddia edilen 25 kişinin mezarı açılacak.

Güneydoğudaki faili meçhul soruşturmaları yürüten Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, bombalamada hayatını kaybeden ancak resmiyette yaşıyor görünen 25 kişinin gömüldüğü toplu mezarı açmaya karar verdi.

Olayla ilgili soruşturmayı yürüten Şırnak Cumhuriyet Savcılığı, bombalamanın PKK tarafından yapıldığını belirterek dosyayı dönemin Diyarbakır Devlet Güvenlik Mahkemesi Başsavcılığına göndermişti. Dosya, yıllarca cumhuriyet savcılığı ile askeri savcılık arasında gidip geldi.

Mağdurların avukatı Tahir Elçi, 2006 yılında dosyayı AİHM'ye götürdü.

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğünün belgeleri Elçi tarafından AİHM'ye ulaştırıldı. AİHM, Türkiye'nin Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin yaşam hakkı, etkili soruşturma hakkı ile kötü muamele ve işkencenin yasaklanması ile ilgili maddelerini ihlal ettiğine hükmetti. Türkiye'nin 38 davacıya toplam 2 milyon 305 bin eURO tazminat ödemesini kararlaştırmıştı.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı da geçen yıl dosyayı yeniden incelemeye aldı. Olayla ilgili soruşturmayı yürüten savcılık da önemli bir karar aldı. Yıllardır terör gerekçesiyle gidilmeyen bölgeye savcılar ilk kez giderek burada 25 kişinin gömüldüğü toplu mezarı açacak ve kimlik tespiti için kemiklerden numune alacak.

"25 KİŞİ KAYITLARDAN DÜŞECEK"
Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi, yaptığı açıklamada, "Toplu mezar açıldıktan sonra kimlik tespiti için DNA örnekleri alınarak kimlik tespiti yapılacak. Böylelikle 20 yıldır resmi kayıtlarda yaşıyor görünen 25 kişi, artık nüfustan ve resmi kayıtlardan da düşürülecek" dedi.

"GEÇ DE OLSA ÖNEMLİ"
Elçi, bombalama sonucu 20 yıl önce ölen çocuk, genç ve yaşlı insanlar için yapılan ısrarlı başvurulara rağmen soruşturma dosyasında bir gelişme yaşanmadığını ileri sürerek şöyle konuştu:

"20 yıl önce Şırnak'ın Kuşkonar ve Koçağılı köylerine düzenlenen bombalı saldırıda hayatını kaybeden ve o dönemde askeri operasyonların sık olması nedeniyle yakınları tarafından dini vecibeleri yerine getirilmeden Kuşkonar köyünde toplu olarak gömülen 25 kişinin mezarı Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığının verdiği kararla açılacak.

Son 10 yıldır ısrarlı başvurularımıza rağmen savcılık toplu mezarın açılması için ve kimlik tespitinin yapılması yönünde karar vermiyordu. Savcılığın verdiği bu kararı geç de olsa önemli buluyorum. Toplu mezar açıldıktan sonra kimlik tespiti için DNA örnekleri alınarak kimlik tespiti yapılacak. Böylelikle 20 yıldır resmi kayıtlarda yaşıyor görünen 25 kişi, artık nüfustan ve resmi kayıtlardan da düşürülecek."

'İKİ UÇUŞ İCRA EDİLDİ' BİLGİSİ
Dosyaya gelen uçuş belgeleri Geçen yıl Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, olayla ilgili yeniden soruşturma başlattı. Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, Sivil Havacılık Dairesine bir yazı yazarak 1994 yılında Malatya Erhaç 7. Ana Jet Komutanlığı ile Diyarbakır 2. Hava Kuvvetleri Komutanlığına bağlı uçakların iniş kalkış belgelerini istedi.

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından gönderilen "Görevler" başlıklı belgede olay günü yapılan uçuşla ilgili şu ifadelere yer verilmişti:

"1994 yılında Şırnak ili batısı ile Kuzeybatısı 10 NM'de (18.55 km) Hava Kuvvetleri Komutanlığı tarafından iki uçuş icra edildiği tespit edilmiştir. Her birinde iki uçak olmak üzere iki uçuşun gerçekleştiği, 10.24 ve 11.20'de saatlerinde başlandığı, bombalamanın saat 11.00 ve 11.20 sularında gerçekleştiği, uçakların bomba yüklü olduğu, uçuşlardan birinin iki F-4 diğer uçuşun ise iki F-16 savaş uçakları tarafından yapıldığı anlaşılmaktadır."

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...