Ağrı Belediye Başkanı Sırrı Sakık'a 7.5 ay hapis

Ağrı Belediye Başkanı Sırrı Sakık, askeri alenen aşağıladığı iddiasıyla yargılandığı davada 7 ay 15 gün hapisle cezalandırıldı.

Anadolu Ajansı 07.10.2015 - 15:15

Ağrı Belediye Başkanı Sırrı Sakık'a 7.5 ay hapis

Ağrı Belediye Başkanı Sırrı Sakık’ın yaptığı bir konuşmadaki sözleri nedeniyle Ağrı 3. Asliye Ceza Mahkemesi’nde yargılandığı davada karar çıktı.

Sırrı Sakık, savunmasında geçen yılki nevruz etkinliğinde de kullandığı bu sözler nedeniyle aynı gerekçeyle açılan davada beraat ettiğini hatırlattı.

“Amacının kesinlikle Mustafa Kemal'in askerlerine hakaret olmadığını" vurgulayan Sakık, sözlerinde partisine yapılan saldırıları kastettiğini ifade etti.

Mahkeme, yargılama sonucunda Sırrı Sakık'ın TCK'nın ilgili maddesinde ele alınan "Devletin askeri veya emniyet teşkilatını alenen aşağılama" suçunu işlediğine delalet ederek, 9 ay hapisle cezalandırılmasına karar verdi.

Mahkeme, daha sonra takdiren indirim hükmü uygulayarak Sakık hakkında 7 ay 15 gün hapis cezasına hükmetti.

Mahkeme ayrıca sanığın suçu kasten işlemesi dolayısıyla TCK'nın 53. maddesinin ilgili fıkraları uyarınca belediye başkanlığı ile seçme ve seçilme haklarından yoksun bırakılması hükümlerinin uygulanması ile kararın kesinleşmesi halinde bunun gereği için kararın İçişleri Bakanlığına gönderilmesini kararlaştırdı.

"DAVAMIZ DEMOKRASİ VE HUKUK DEVLETİ DAVASIDIR"

Kararla ilgili yazılı açıklama yapan Sakık, şu ifadeleri kullandı: "Bu karar, şu anda Kürt siyasetçilere karşı yürütülen ve hukukun da alet edildiği siyasi soykırım uygulamaları kapsamında alınmıştır. Aynı sözlerden ikinci defa yargılama ve oradan da mahkumiyet çıkmasının başka bir izahı yoktur. Yargıyı siyasal süreçlere bu şekilde müdahil haline getirenler bilsinler ki hata ediyorlar. Mücadelemiz birkaç aylık hapis cezalarıyla vazgeçilecek bir mücadele değildir. Bizim davamız aynı zamanda demokrasi ve hukuk devleti davasıdır."

Belediye Başkanı Sırrı Sakık, 18 Mart’ta yaptığı konuşmada partilerine yönelik saldırıda bulunduğunu iddia ettiği kesimlerce kullanılan "Mustafa Kemal'in askerleriyiz" sözlerine karşı, "İt sürüleri, siz Mustafa Kemal Atatürk'ün askerleri değil, generali olsanız ne yazar" ifadelerini kullanmıştı.

Sayfa Yükleniyor...