Sırrı Süreyya Önder: Alsınlar meclislerini...

BDP’nin adaylarından Önder, YSK’nın adaylık iptal kararını değerlendirdi: Alsınlar meclislerini ne yapıyorlarsa yapsınlar. Bakalım nasıl siyaset ve hangi meşruiyetle yapacaklarmış...

Sırrı Süreyya Önder: Alsınlar meclislerini...

YSK’nın BDP’nin desteklediği 7 milletvekili adayıyla ilgili aldığı 'adaylık iptal' kararını, Sırrı Süreyya Önder NTV’de değerlendirdi.


"Fırıncıya söyleyin ekmek de vermesin" diyen Önder, "Bu nedir kardeşim. Yıllarca baraj ve tutuklama de; her fırsatta milyonlarca insanın oyunu Meclis’e yansıtmamak için elinden geleni yap, sonra da 'dağdan insin siyaset yapsın' de. Bu yalanı millet yutar diyorsunuz..." dedi.

Önder, "İttifak oturur, düşünür ve karar verir. Ne derlerse ona uyarız" şeklinde konuştu.

Bu kararın ardından, BDP’nin desteklediği bağımsız adayların seçime girip girmemesi noktasında "kişsel fikrim şudur" diyen Önder şöyle devam etti:

"ALSINLAR MECLİSLERİNİ..."
"Bu irade kesintili olarak Meclis’e yansıyacaksa hiç gitmeyiz. Siyaset yapmanın meşru zemini sadece Meclis değildir. Alsınlar meclislerini ne yapıyorlarsa yapsınlar. Bakalım nasıl siyaset ve hangi meşruiyetle yapacaklarmış. Bu benim kişisel fikrim. İttifak oturur, düşünür ve karar verir. Ne derlerse ona uyarız.”

"BUGÜNÜ UNUTMASINLAR"
Önder, bu kararın bölgede siyasi dengelerini nasıl etkileyeceği ve yeniden bir çatışma ortamına neden olup olmayacağı konusunda, "Allah bu millete savaşı göstermesin. Ondan sonra 'biz nerede yanlış yaptık' diye düşüneceklerse, bugünü unutmasınlar. Bugünün tarihini bir kenara yazın. Ama savaş olmaz, niye olsun. Diyarbakır’ın Urfa’nın Mardin’in Hakkari’nin meydanlarında bu millet taşa, sopaya, gaza, bombaya karşı elini kaldırmadan oturuyor. Ne edeceksin, imha mı edeceksin..." şeklinde konuştu.

"KİMİ NEYE GÖRE AYIRMIŞLAR"
“Benim de adli sicil kaydım var” diyen Önder, “Benimki askeri mahkeme ve üzerinden 30 yıl geçtiği için memnu haklar iade edildi. Ertuğrul Kürkçü de benimle aynı durumda ama kimi neye göre ayırmışlar merak ediyorum. Bu bir siyasi operasyondur ve buna böyle demeyecek aklı selim varsa gelsin benim yüzüme söylesin; kimse inanmaz buna” şeklinde konuştu.

Önder, "bununla ne amaçlanıyor?” sorusuna da, “Bunun cevabını verirsem beni de yasaklarlar” yanıtını verdi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...