Sırrı Süreyya'nın ofisinde molotof

Polis baskınında 32 adet molotofun ele geçirildiği yerin, İstanbul 2. Bölge Bağımsız Milletvekili Adayı Sırrı Süreyya Önder'in seçim bürosu olduğu belirtildi.

Sırrı Süreyya'nın ofisinde molotof

Terörle mücadele ekibi, İstanbul 2. Bölge bağımsız milletvekili adayı Sırrı Süreyya Önder'in, Sultangazi-İsmetpaşa Caddesi üzerindeki Gazi Mahallesi Seçim İrtibat Bürosu'nda molotofkokteyli bulunduğu yönünde bilgi aldı.

Büroya operasyon düzenleyen polis, kullanıma hazır halde 32 adet molotofkokteyli ele geçirdi.

Seçim irtibat bürosundaki görevlilerin ifadesine başvuran polis, olayla ilgili soruşturma başlattı.

Molotofkokteylleri üzerinde olay yeri inceleme ekiplerinin yaptığı araştırmada, şişelerin içerisinde tesirin artırılması amacıyla konulduğu tahmin edilen deterjan, benzin ve çiviye rastlandığı belirtilirken, molotofkokteylleri detaylı inceleme yapmak üzere Gazi Polis Merkezi'ne götürüldü.

Öte yandan, BDP Parti Meclisi Üyesi Şamil Altan, partinin Kağıthane'deki mitingi sırasında söz konusu seçim bürosuna baskın yapıldığı haberini aldıklarını söyledi.

Vatan Caddesi'ndeki İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne giderek konuya ilişkin bilgi almak istediklerini, ancak seçim bürosunun bir sorumlusu dışında kimseye bilgi verilemeyeceği cevabını aldıklarını belirterek, ''Bu nedenle baskında bürodan nelerin alındığını bilmiyoruz. Hiç bir cevap da vermediler. Seçim bürosunda sadece seçim broşürleri ve bildirileri bulunuyordu. Olayı seçim bürosu önünde yaptığımız bir basın açıklamasıyla da kınadık'' dedi.

Önder de, Gazi Mahallesi’ndeki seçim bürosunda bulunduğu iddia edilen molotof kokteylleriyle ilgili olarak açıklama yaptı.

İstanbul 2. Bölge Bağımsız Milletvekili Adayı Sırrı Süreyya Önder'in açıklaması şöyle:

"Polis, büroda kimsenin bulunmadığı bir anda, kapıyı çilingire açtırarak içeri girmiş ve çıkışta söz konusu patlayıcıları bulduğunu söylemiştir.

Şu ana kadar polis tarafından olayla ilgili olarak, tarafıma yapılmış herhangi bir açıklama ya da bilgi talebi söz konusu olmamıştır.

Büro sorumlusu ya da benim bulunmadığım bir anda bu aramanın yapılmış olmasını anlamak mümkün değildir.

Her seçim bürosunun sorumlusu bellidir ve bunların bilgileri poliste mevcuttur.

Bir genel yaklaşım olarak, şiddet içeren hiçbir yöntemi ve materyali kabul etmem mümkün değildir.

Polis tarafından hem tarafıma hem de kamuoyuna yapılacak kesin bir açıklamayı beklemekteyim.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur."
DTK Genel Başkanı ve Mardin bağımsız milletvekili adayı Ahmet Türk, Şanlıurfa'da BDP destekli bağımsız adaylar için düzenlenen mitingde konuştu.

Türk, Abdullah Öcalan'ın ablası Fatma ve kardeşi Mehmet Öcalan ile terör örgütü üyelerinden Murat Karayılan'ın kardeşi Bozan Karayılan'ın da katıldığı mitingde şunları söyledi:

''2023 hedefimiz diye duvarlara ve her tarafa afişler yapıştırılıyor. İnanın ki, 2023'te AKP diye bir parti kalmayacak...

Bakınız, yıllardan beri camilerde imamlık yapan yoldaşlarımız, imamlarımız var. Kürtçe vaaz verdiği için 'sahte imamlar' diyor. İslamiyeti Türk-İslam çerçevesinde gören bir Müslümanlık var mıdır? Size soruyorum...

Eğer biz özgürlüğü yalnız kendimiz için düşünürsek bizim onlardan farkımız kalmaz. Biz bunun için, acıları yaşayan bir halk olarak, birbirini inkar etmeyen halk olarak, herkesin özgürlüğünü istiyoruz. Herkesin kardeşliğini istiyoruz."

Bu arada, zaman zaman terör örgütü ve elebaşı lehine sloganların atıldığı miting alanındaki bir AK Parti afişini yırtan bazı kişiler, yerine bağımsız aday İbrahim Binici'nin afişini astı.

Öte yandan, miting sonrası dağılan katılımcılardan bir grup, Atatürk Bulvarı'ndan Abide Kavşağına doğru yürüyüşe geçti. Yasa dışı sloganlar atan ve uyarılara rağmen dağılmayan grubu, polis ekipleri müdahale ederek dağıttı.

DEMİRTAŞ MERSİN'DE KONUŞTU
Eski BDP Genel Başkanı ve bağımsız Hakkari milletvekili adayı Selahattin Demirtaş, Emek, Özgürlük ve Demokrasi Bloku'nun bağımsız Mersin Milletvekili adayı Ertuğrul Kürkçü için Metropol Miting Alanı'nda düzenlenen mitingde konuştu:

''Sanırım Mersin artık seçim mitingini değil, zafer şölenini yapıyor bu akşam. Burada, Recep Tayyip Erdoğan'ın çılgın projelerine karşı Ertuğrul hocayı Mersin'den Ankara'ya gönderecek, barış köprüsü kurulmuş. Hayırlı uğurlu olsun...

Biz öyle bir hareketiz ki, öyle bir partiyiz ki, tam da 'bitirdik' dedikleri yerde yeniden ayağa kalkan, tam da 'sindirdik' dedikleri yerde onurluca haykıran, tam da 'ezdik' dedikleri yerde gümbür gümbür gelen özgürlük hareketiyiz biz.

Bu yüzden bize terörist diyen başbakana sesleniyorum. Sen de çok iyi biliyorsun ki, eğer biz terörist olsaydık, sen başbakan olamazdın. Eğer bir terörist olsaydık, sen bu kadar cesaretle bize terörist diyemezdin...

Gerçek ne ise başbakan çıksın söylesin. Eğer bizim siyasetimizde, bizim politikamızda zerre kadar yalan iftira varsa, hep birlikte siyaseti bırakırız. Ama Başbakan'ın söyledikleri içinde özellikle bizimle ilgili bir tane doğru varsa, yine siyaseti bırakırız.''

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...