Şişhane-Hacıosman 27 dakika sürecek

Darüşşafaka-Hacıosman arasındaki tünellerin birleşmesiyle hat üzerindeki kaba inşaatın büyük bölümü tamamlanmış oldu. 2010 sonunda Şişhane-Hacıosman arasında kesintisiz yolculuk yapılabilecek.

28.07.2009 - 17:59

Şişhane-Hacıosman 27 dakika sürecek

Darüşşafaka-Hacıosman arasında kazı çalışmaları sona eren metronun tünel birleşmeleri, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'ın katıldığı törenle yapıldı.

Yerin yaklaşık 35 metre altında Hacıosman istasyonu içindeki tünele özel bir vinç ile inen Topbaş, gazetecilerle birlikte tünel birleşme noktasına kadar 310 metre yürüdü.

Çalışmayı Kadir Topbaş başlattı, her iki yönde sürdürülen ve yaklaşık 20 dakika süren çabanın sonucunda son kaya parçası da delindi ve tünelin iki ucu birleştirildi. Topbaş, her iki yönde çalışmayı yürüten işçilerle ve basın mensuplarıyla hatıra fotoğrafı çektirdi.

Çift yönde 2.6 kilometre olan yeni tünellerle birlikte Taksim-Hacıosman arasındaki raylı sistemin uzunluğu 18 kilometreye çıktı.

4. Levent-Hacıosman arasında 5'i ana hat, 1'i de Seyrantepe Stadyum bağlantısı olmak üzere Sanayi, İTÜ-Ayazağa, Atatürk Oto Sanayi, Darüşşafaka, Hacıosman ve Seyrantepe istasyonlarından oluşacak.

Seyrantepe istasyonunda Eylül 2009, Darüşşafaka istasyonunda Kasım 2009, Darüşşafaka-Hacıosman arasında da Temmuz 2010'da başlanması hedeflenen test sürüşlerinden yaklaşık 4 ay sonra ise yolcu taşınması planlanıyor. Böylece 2010 sonunda Hacıosman-Şişhane arasında kesintisiz yolculuk yapılabilecek.

49 DAKİKADA KADIKÖY
Kesintisiz yolculukla birlikte Hacıosman'dan metroya binen bir kişi 12 dakikada 4. Levent'e, 24 dakikada Taksim'e, 27 dakikada Şişhane'ye, 32 dakikada Yenikapı'ya, 49 dakikada Kadıköy'e, 63 dakikada da Atatürk Havaalanı'na gidebilecek.

422 ARAÇLIK OTOPARK VAR
Hacıosman istasyonunda 422 araçlık transfer merkezi olacak ve isteyen otomobilini bırakarak metro ile yolculuğuna devam edebilecek.

Metro hattı, daha sonra Hacıosman'dan Sarıyer Çayırbaşı'na kadar uzatılacak.

4. LEVENT-MASLAK KESİNTİSİZ ULAŞIM YIL SONUNDA
Daha önce hizmete giren Şişhane-Atatürk Oto Sanayi arasındaki hatla bu güzergahtaki yolculuk süresinin 21 dakikaya düşeceği açıklanmıştı. Ancak aktarmalarle birlikte bu süre 40 dakikayı da geçebiliyor.

Üstelik trafiğin en yoğun olduğu saatlerde de 4.Levent-Maslak arasında metro çalışmıyor. Büyükşehir Belediyesi Başkanı Topbaş, Eylül ayının başından itibaren bu hatta 06:00-21:00 saatleri arasında metronun çalışacağını açıkladı.

SEYRANTEPE'YE STADYUMDAN ÖNCE ULAŞACAK
Topbaş, "Bu yıl sonuna doğru Ekim-Kasım gibi Seyrantepe'de deneme seferleri başlayacak. Stadyumdan önce metro gelmiş olacak'' diye konuştu.

Seyrantepe Triyaj Alanı'nda bir metro bakım yeri oluşturulacağı için 2000 yılından bu yana bir peronu bakım alanı olarak kullanılan 4. Levent istasyonunun her 2 peronunun da kullanıma açılacağını belirten Büyükşehir Belediye Başkanı, böylece peronlardaki yoğunluğun da azaltılacağını vurguladı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...