Sistem hata veriyor!

27 Eylül - 2 Ekim tarihleri arasında gerçekleştirilecek Uluslararası 1001 Belgesel Film Festivali’nin 15. yıl teması 'sistem hatası' olarak belirlendi.

27.03.2012 - 17:53

Sistem hata veriyor!

İstanbul Uluslararası 1001 Belgesel Film Festivali’nin on beşincisi, 27 Eylül – 2 Ekim tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

Festival komitesi, 1001 Belgesel’in 15. Yıl temasını “sistem hatası” olarak belirledi. Siyaset, ticaret, adalet, milliyet, diyanet toplumların ve bireylerin özgür seçimlerini günden güne daraltan yeni egemenlik aklının hizmetinde. Tüm nehirlerin yatağı, aynı bataklığa doğru değiştiriliyor. İnsanın ilkel içgüdü, korku ve refleksleri yaşama hakim kılınıyor. Bilinç, aşırı yüklemeyle tıkanan kanallardan geçip yardıma gelemiyor.

GERÇEĞİN 7 RENGİ
Uluslararası 1001 Belgesel Film Festivali ana gösterim programını yine renklerle belirlenmiş bölümler altında düzenliyor. Gerçeğin 7 rengi…

Siyah: İnsanın İnsana Ettikleri: Haklar, haksızlıklar, savaşanlar, savaşılanlar, ezilenler, ezenler.

Kırmızı: İş ve emek, işçi ve emekçi öyküleri

Turuncu: Modern zaman öyküleri

Sarı: Göç öyküleri

Mavi: Olağanüstü insanların sıradan, sıradan insanların olağanüstü öyküleri

Mor: Sanat ve kültür

Yeşil: Sürdürülebilir bir dünya için uğraşan filmler

ORTADOĞU VE AFRİKA
Uluslararası 1001 Belgesel Film Festivali, İstanbul'un konumu gereği; iki kıtada birden düzenlenen festival olmanın getirdiği sorumlulukla, tüm dünyadan, ağırlıklı olarak da Asya, Afrika ve Avrupa’dan belgesel sinemacılarının buluşma ve ortak söz söyleme platformu olma amacında. Bu yaklaşıma uygun olarak, geride bıraktığımız yıl boyu yaygın medya ve sosyal ağlarla izlediğimiz, dünyayı ve özellikle de bulunduğumuz coğrafyayı sarsan, “Arap Baharı” diye de adlandırılan olayların, bir de belgeselci gözüyle, belgesel sinema diliyle izlenmesi düşüncesinden yola çıkıyoruz. Ortadoğu ve Afrika’daki gelişmeleri izleyen belgesel sinemacılara, filmlere çağrı yapıyoruz.

GENÇ BELGESELCİLER - İLK FİLMLER
Türkiye’de belgesel sinemaya olan gereksinim ve ilgi hızla artarken, bunun doğal sonucu olarak genç sinemacıların bu alanına girişleri de çoğalıyor. İlk filmler sayı ve nitelik olarak büyüyor. 15 yıldır Türkiye’de belgesel sinemanın en köklü platformu olan Uluslararası 1001 Belgesel Film Festivali, bu yıldan başlayarak başarılı ilk filmlerden bir seçkiyi izleyici ile buluşturuyor; genç belgeselcileri destekliyor.

Uluslararası 1001 Belgesel Film Festivali Komitesi
Festival tarihi: 27 Eylül - 2 Ekim 2012
Son başvuru tarihi: 18 Mayıs 2012
Başvuru için ayrıntılı bilgi 1001belgesel.net

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...