Sıtmayı alt eden genetik mutasyon

Güneydoğu Asya halklarından bazılarında sıkça görülen bir genetik mutasyonun, insanları sıtmaya karşı koruduğu bildirildi.

10.12.2009 - 14:45

Sıtmayı alt eden genetik mutasyon

Fransa Ulusal Araştırma Merkezi CNRS ve Pasteur enstitüsünün araştırmacıları, bu genetik mutasyonun uzun süre önce ortaya çıktığını ve bunu geçiren halkların ortalama yaşam süresinin yükseldiğini tespit ettiklerini belirtti.

Tayland'ın başkenti Bangkok'taki Mahidol Üniversitesiyle ülkede 8 yıl 3 bin 500 kişi üzerinde ortak yürütülen araştırmanın sonuçlarına göre, bu direnci artıran mutasyon, kişinin kanındaki parazit miktarını azaltıyor.

Science dergisinde yayımlanan araştırma, mutasyonun özellikle Güneydoğu Asya ülkelerinde sıtmaya, beslenme sorunlarına ve çocuklarda doğumda önemli eksiliklere yol açan Plasmodium vivax adlı paraziti azalttığını vurguluyor.

Araştırma, G6PD-Mahidol487A adı verilen mutasyonun glikoz-6-fosfat dehidrogenaz (G6PD) adlı enzimin genini etkilediği ve bu enzimin Güneydoğu Asya'da yaşayanların yüzde 18-25'inde bulunduğunu ortaya koyuyor.

Çalışma, mutasyonun ormansızlaştırma döneminde, sıtma taşıyıcısı sivrisineklerle insanların birbirlerine yakınlaşmasıyla ortaya çıktığını ifade ediyor.

Daha önce Afrika'da yürütülen çalışmalar, başka bir mutasyonun G6PD adlı enzimin genini etkileyip Afrika'da sıtma taşıyıcısı Plasmodium falciparum adlı parazite karşı bünyenin direncini artırdığını ortaya koymuştu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...