Şivan Perwer’e vatandaşlık çağrısı

Dışişleri Baknaı Ahmet Davutoğlu, Şivan Perwer ile Diyarbakır’da yaptığı konuşmayı aktardı.

19.11.2013 - 06:42

Şivan Perwer’e vatandaşlık çağrısı

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Washington temasları kapsamında Brookings Enstitüsü’nde konuştu.

Davutoğlu, hafta sonu gerçekleşen Diyarbakır buluşmasıyla ilgili bir anekdotu paylaştı.

Otobüste Şivan Perwer'le yan yana oturduğunu söyleyen Davutoğlu, Perwer'den, onu ülkesinden uzak tutan yanlış politikalar için özür dilediğini ve ne zaman isterse vatandaşlığını alabileceğini söylediğini belirtti.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, "Cumartesi günü Diyarbakır'da çok duygusal bir etkinlik vardı. Yolda otobüste, Şivan (Perwer) ile yan yana oturuyordum. Onu ülkesinden uzak tutan tüm o yanlış politikalar nedeniyle kendisinden özür diledim" dedi.

Davutoğlu, Şivan Perwer'e, "Ne zaman istersen vatandaşlığını alabilirsin. Benimle aynı haklara sahipsin, ne az, ne fazla. Ben bakanım, sen de sanatçısın, benimle aynı haklara sahipsin" dediğini bildirdi.

"AVRUPA’YLA KARŞILAŞTIRABİLİRSİNİZ"
"Kimse (önceden) Türkiye'de cumartesi günü Diyarbakır'da, Başbakan Erdoğan, Barzani ve on binlerce insanın barışı kutlayacağını hayal edemezdi. Bu, Kürt meselesinin bir iç tehdit olarak sonunun deklarasyonuydu" ifadesini kullanan Davutoğlu, Türkiye'de herkesin gösteri yapma hakkına sahip olduğunu ifade ederek şunları belirtti:

"Türkiye'deki gösteri yapma hakkını, örneğin Gezi Parkı (protestolarını), sadece Avrupa'daki ülkelerle karşılaştırabilirsiniz, Ortadoğu ülkeleriyle değil. Türkiye'de de Avrupa ülkelerindeki polislerin aldığı önlemlere benzer önlemler alınıyor. Eğer yanlışlar varsa da bunlar kanunlar çerçevesinde ele alınır ama kimse Türkiye'yi basın özgürlüğünün, toplanma özgürlüğünün, adil ve özgür seçimlerin olmadığı ülkelerle karşılaştıramaz. Türkiye'deki bu gösterilerin, Avrupa'daki gösterilerle benzer olmasından onur duyuyoruz."

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...