Sivas katliamının bir numaralı sanığı Cafer Erçakmak'ın Yukarı Tekke Mezarlığı’nda toprağa verildiği iddiası üzerine başlatılan soruşturma kapsamında Erçakmak'a ait olduğu öne sürülen mezar, Cumhuriyet savcısı, polis ve doktor gözetiminde açıldı.

Bir yüzünde ''Mehmet Dayı'', diğer yüzünde ise ''C.E. 11.07.2011'' yazılı olan mezar tahtasının bulunduğu kabrin açılışı sırasında Erçakmak'ın oğlu Ömer Ergin Erçakmak, müdahil avukatlarından Şenal Sarıhan, Pir Sultan Abdal Derneği Sivas Temsilcisi Hidayet Yıldırım da hazır bulundu.

Etrafı brandayla kapatılan mezarın açılma işlemlerini Sivas Emniyet Müdürlüğü olay yeri inceleme ekipleri de kamerayla görüntüledi.

Cesedin Erçakmak'a ait olup olmadığının tespiti için kan, kıl ve kemik örnekleri alındı.

Alınan parçaların İstanbul Adli Tıp Kurumu’na gönderileceği öğrenildi. Mezardan alınan örnekler soğutucu özelliği olan özel bir kutuya konularak Sivas Cumhuriyet Başsavcılığına ait bir araçla götürüldü.

Mezarın bulunduğu geniş bir alan güvenlik şeridiyle kapatıldı. Basın mensupları olay yerine yaklaştırılmadı.

Mezarın kapatılması sırasında Erçakmak'ın oğlu Ömer Ergin Erçakmak'ın da toprak attığı gözlendi.

Bu arada kapatılan mezarın üzerindeki tahtada, daha önceki yazıların yerine ''Hasanoğlu Cafer Erçakmak'' yazıldığı görüldü.

AVUKAT SARIHAN: ODUR YA DA DEĞİLDİR DİYEMEM
Davanın müdahil avukatlarından Şenal Sarıhan, mezarın kapatılmasının ardından basın mensuplarına yaptığı açıklamada, şöyle konuştu:

''Aynı zamanda emniyet tarafından da parmak izi alınmaya çalışıldı. Bunların ne kadar sonuç vereceği konusunda henüz doğal olarak bir bilgimiz yok. Yapılan işlem hukuki, usulüne uygun bir işlemdir. Şimdi bunların sonucunu beklemek durumundayız. Ayrıca önemli olan oğlu dışında, bir başka kendisiyle daha önce belediye meclisinde çalışmış bir tanık daha teşhiste bulundu ve bu şahsın Cafer Erçakmak olduğunu ifade ettiler. Şimdi biz bilimsel olarak Cafer Erçakmak olup olmadığı noktasındaki bilginin bize dönmesini bekleyeceğiz.''

Bundan sonraki sürecin nasıl işleyeceğinin sorulması üzerine Sarıhan, ''Bundan sonra biyopsi sonuçlarını, adli tıp sonuçlarını beklememiz gerekecek. Adli tıp sonuçları elimize ulaştığı andan itibaren biliyorsunuz dilekçemizde iki konu var. Bir saklanmaya yardımcı olanlar hakkında işlem yapılması, herhangi bir biçimde ihmali görülenler, yakalama konusunda kurum ve kişiler hakkında işlem yapılması konusunda talepte bulunacağız. Yasal süreç bu'' dedi.

Erçakmak'ın cesedini görüp görmediği yönündeki soruyu da Sarıhan, ''Ben gördüm evet. Sadece fotoğraflarından biliyorum ve aradan 18 yıl geçmiş durumda. Üstelikte vücut epeyce tabi ki sıcağın da etkisiyle şişmiş ve morarmış durumda. O sebeple ben odur ya da değildir diyemem. Zaten böyle bir şey söylemem doğru, bilimsel olmaz'' diye yanıtladı.

18 YILDIR ARANIYORDU
2 Temmuz 1993'te 37 kişinin yakılarak katledildiği Sivas olaylarının ''bir numaralı sanığı'' olan ve yıllardır ''kırmızı bültenle'' aranan 72 yaşındaki Cafer Erçakmak'ın aile bireylerince gizlice toprağa verildiği iddiası üzerine Sivas Emniyet Müdürlüğü araştırma başlatmıştı.

Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi, Erçakmak'ın ölüp ölmediğinin tespiti hususunda gerekli inceleme ve araştırmanın yapılarak mahkemeye bilgi verilmesi için Sivas Cumhuriyet Başsavcılığı’na müzekkere yazmıştı.