Sivas kent merkezindeki Yahyabey Caddesi'nde ve mahalledeki 6 ayrı sokakta son günlerde görülen karınca büyüklüğündeki böcekler, mahalle sakinlerine zor anlar yaşatıyor.

Özellikle Yahyabey Caddesi'ndeki 8 katlı bir apartmanın çevresinde ve mahalledeki otluk alanlarda yoğunlaşan böcekler, görenleri ürkütüyor.

Kimi vatandaşlar, ev ve işyerlerinin çevresini saran, hatta binaların iç kısımlarına dahi giren böcekleri süpürgelerle temizlerken, kimi vatandaşların ise böceklerden korunmak için evlerinin yanındaki alanlarda bulunan otları kürekle kopardığı görüldü.

Caddede giyim üzerine faaliyet gösteren bir işyerinde çalışanların ise ellerindeki fırça süpürgeyle sürekli olarak böcek temizliği yaptığı gözlendi.

'Ot biti' ve 'Ot böceği' dedikleri böceklerden kendi olanaklarıyla korunan vatandaşlar, temizlemelerine karşın evleri ve işyerlerini sürekli böceklerin sardığını, evlerde gece uyuyamadıklarını belirterek, belediyenin ilaçlama yapması gerektiğini söylediler.

Kimi vatandaşlar ise evlerinin yanındaki otluk alanlarda ateş yakarak böceklerin uzaklaşmasını sağlamaya çalıştıklarını bildirdiler.

MAHALLE MUHTARI EMÜL
Mahalle muhtarı Yunus Emül de yaptığı açıklamada, ''Mahallemizde acayip bir böcek saldırısı var. Ot böceği diyorlar, mahalle sakinlerim bu böceklerden çok şikayetçi'' dedi.

Böceklere karşı ilaçlama yapılması için belediyeye başvurduğunu anlatan Emül, belediyeden ilaçlama pompasının şu anda sırada olduğunun iletildiğini ifade ederek, ''Bu ilaçlama pompası çok kısıtlıymış, 'pazartesi veya salı günü geleceğiz' dediler. Yalnız bu arada böcekler bütün apartmanları, bütün mahalleyi sardı. Vatandaşların şikayeti üzerine ben yeniden itfaiyeyi aradım. Temizlik müdürlüğünden sağolsunlar geldiler, yıkadılar ama bu yıkamayla da gitmeyen bir böcek. Bir an önce belediyemizin buna bir çare bulması lazım, vatandaş da çok tedirgin'' dedi.

Yahyabey Caddesi'nde ve mahalledeki 6 sokakta böcekten geçilmediğini belirten Emül, belediye ekiplerince araçla havadan yapılan ilaçlamanın yetersiz kaldığını, mahalledeki otluk alanların pompalı ilaçlama cihazıyla yakın mesafeden ilaçlanması gerektiğini kaydetti.

Mahalle sakinlerinden Hasan Erköse ise belediye ekiplerinin pompalı ilaçlama cihazıyla ilaçlama yapması gerektiğini belirterek, ''Başka çaremiz yok, eve giremiyoruz, evlerde yatamıyoruz, evlerin içine kadar girdi bunlar'' dedi.

Böceklerin 15-20 gündür mahallede olduğunu anlatan Erköse, ''Bu böcekler yüzünden eşimin kolları kabardı, çocuklarımızı evde bırakamıyoruz'' diye konuştu.

Erköse, 'Ot biti' denilen bu böceklerin, çevredeki boş otluk alanlardaki kirlilikten kaynaklandığını ileri sürdü.