Sivas'ta zamanaşımına protesto

Sivas katliamı davasında firari sanıklarla ilgili verilen zamanaşımı kararını protesto etmek için binlerce kişi Kadıköy'de bir araya geldi.

31.03.2012 - 16:57

Sivas'ta zamanaşımına protesto

2 Temmuz 1993’te 37 kişinin hayatını kaybettiği Sivas Katliamı Davası, Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi'nin aldığı kararla zamanaşımı nedeniyle düşmüştü.

Kararı protesto amacıyla Kadıköy'de binlerce kişinin katıldığı bir mitng yapıldı.

Avrupa Alevi Bektaşi Birlikleri Federasyonu, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği, Hacıbektaş-ı Veli Anadolu Kültür Vakfı, Alevi Kültür Dernekleri ve Alevi Bektaşi Federasyonu’nun organize ettiği mitinge, siyasi partiler ile çok sayıda sivil toplum kuruluşu da destek verdi. Gruplar, Rıhtım Caddesi üzerinde oluşturulan arama noktalarından geçerek meydana ulaştı.

"Sivas’ın ışığı sönmeyecek" , "Davamız mahşere kalmayacak" , "Katil devlet hesap verecek" , "Sivas onurdur onuruna sahip çık" , "İnsanlık suçuna zamanaşımı olmaz" ve "Ampul Tayyip" sloganları atan topluluk, Sivas Olayları’nda hayatını kaybeden kişilerin fotoğraflarını da taşıdı.

Pir Sultan Abdal Derneği Genel Başkanı Hüseyin Güzelgün, burada yaptığı açıklamada, ''İnsanlık suçunda zamanaşımı olmaz. İnsanlığa yapılan en büyük kötülük, insanların onurunu ayak altına almaktır. Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi'nin verdiği kararı kabul etmiyoruz. Adalet terazisinin dengesi bozulmuştur. Biz bu dengeyi sağlamak için buradayız'' dedi.

Sivas'taki olayda hayatını kaybeden Metin Altıok'un kızı Zeynep Altıok da aileler adına yaptığı açıklamada, bütün aileler adına burada olduklarını ifade ederek, ''19 yıldır süren bir acıyı yaşıyoruz. Adaleti bulmak için her şeyi yaptık ama adalet yerini bulmadı. Biz hiç kimseye kin gütmedik. 19 yıl sonra 'zamanaşımı' diyorlar. İnsanlık suçlarında zamanaşımı olmaz. Biz herkes için adalet istiyoruz'' diye konuştu.

Konuşmaların ardından alana kurulan platformda semah gösterisi yapılırken, CHP İstanbul Milletvekili Sabahat Akkiraz da söylediği türkülerle mitinge destek verdi.

Miting nedeniyle Kadıköy Meydanı'na çıkan yollar trafiğe kapatılırken, dağılımın ardından tekrar ulaşıma açıldı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...