Sivil - asker bilek güreşinde son hamle!

Hükümet tarafından 3 generalin açığa alınması ne anlama geliyor? NTV Ankara Haber Müdürü Uğur Şevkat değerlendirdi.

24.11.2010 - 20:37

Sivil - asker bilek güreşinde son hamle!

Bugün Cumhuriyet tarihinde bir ilk yaşandı.


Yakın tarihte bir benzeri olmayan, askeri kaynakların da bir ilk olarak değerlendirdiği gelişme, hükümetin 3 generali açığa alması oldu.

AKP teammüllerle iş yapılamayacağını söylerken, BDP destekledi; CHP 'sivil darbe' dedi.

Balyoz davasında adları geçen Tümgeneral Gürbüz Kaya ve Tuğamiral Abdullah Gavremoğlu’nun Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, Jandarma Tümgeneral Halil Helvacıoğlu’nun da İçişleri Bakanı Beşir Atalay tarafından açığa alınmaları ne anlama geliyor?

NTV Ankara Haber Müdürü Uğur Şevkat, bu soruya yanıt verdi:

"
Açığa almaların ne anlama geldiğini çözmek için, YAŞ toplantısına kadar gitmek gerekiyor. Bu, YAŞ’ta başlayan bir süreçti. O YAŞ’ta, terfi ve atamalarda Hükümet ile Genelkurmay arasında adeta bir bilek güreşi yaşandı. 3 generalin terfileri de o süreçte gündemdeydi.

3 generalin ismi, Balyoz soruşurmasında da geçmşti. Gürbüz Kaya’yla ilgili Hakkari’deki bazı operasyonlardan sonra ortaya atılan iddialar da vardı. Hükümet, YAŞ’ta bu 3 generalin terfisi yönünde alınan kararı kararnameye koymayarak itiraz etmişti. 3 general de, bu kararı Askeri Yüksek İdare Mahkemesi’ne götürdü ve hukuki süreci başlattı.

Bu açığa almaları, YAŞ toplantısından itibaren Genelkurmay ile Hükümet arasında atama ve terfiler konusunda başlayan bilek güreşinde, hükümetin son hamlesi olarak yorumlayabiliriz.

Olayın bir başka boyotu da zamanlamayla ilgili ve muhalefet de buna vurgu yaptı. Askeri Yüksek İdare Mahkemesi’nin, terfilerinin engellenmesiyle ilgili 3 generalin başvurusunda, nihai kararını önümüzde birkaç gün içerisinde vermesi bekleniyordu. Açığa alma kararının YAŞ’tan sonra değil de terfilerle ilgili kararın açıklanmasına birkaç gün kala alınması akıllarda soru işaretleri yarattı.

'Neden bu 3 general ve başka isimler var mı?' konusunda ise, net bir cavep vermek kolay değil. Balyoz ididanamesinde sadece bu 3 generalin değil 20’ye yakın muvazzaf askerin ismi var. Bunlarla ilgili açığa alma kararı verilmiş değil. Bu 3 general, Hükümet ile Genelkurmay arasındaki 'kimin dediği olacak' çekişmesinin simgesi haline gelmiş gibi.

BUNDAN SONRA NE OLACAK?
Generallerle ilgili tutuklama kararı beklenmiyor diyebiliriz. Çünkü, 3 general açığa alınma kararına itiraz etti ve hukuki süreci başlattı. En azından bu süreç sonuçlanana kadar...

Askeri Yüksek İdare Mahkemesi açığa alma kararını kaldırırsa, bu isimler görevlerine devam edecekler. İstanbul’da devam eden Balyoz davasıyla ilgili tutulama kararı için, tahmin etmemekle birlikte, en azından bu hukuki sürecin bekleneceğini varsayabiliriz.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...