Sivil Rota da darbeye karşı

27 Mayıs ihtilalinin 50. yıl dönümünde sivil toplum hareketi Sivil Rota’da yaşananları kınadığını açıkladı.

27.05.2010 - 14:59

Toplumsal hakikati göz önünde tutma düşüncesiyle kurulan Sivil Rota isimli sivil toplum kuruluşu da 27 Mayıs’ın 50. yıl dönümünde, tarihteki bu kara lekeyi kınadı.

Demokrasilere halkın katılımının sadece oy vermekle olmayacağını, sivil toplum düzeyinde oluşturulan yapılanmalar yolu ile oluşturulacak kamuoyunun siyasi iktidarlara yön verebileceği belirten Sivil Rota üyeleri, günümüz dünyasında özellikle gençlerin siyasete dışında olmasının yarattığı boşluktan yakınıyor.

Sivil Rota’nın 27 Mayıs ile ilgili açıkladığı bildiride, 50 yıl önce yaşanan olayların kara bir leke olduğu belirtildi.

“Halkın ilk defa 1950 yılında demokratik teamüller çerçevesinde, özgürce kendini yönetecek olan iradeyi seçmesine ancak 10 yıl dayanabilmişti” denilen açıklamada, “Sivil dikat geliyor diyerek, harekete geçtiler. Önce ordu içinde çeteleştiler, sonrasında ise hükümete karşı başkaldırdılar” ifadesine yer verildi.

Günümüzde yaşanan olayların 50 yıl önceki yaşananlara çok benzediğini savunan Sivil Rota, “Demokrasiyi, Hak ve Hukuk’un üstünlüğünü, İnsan Hak ve Hürriyetlerini hayatımızın her alanında muhafaza ederek, onurlu bir şekilde yaşamak için” yapılacak sivil anayasaya destek çağrısında bulundu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...