Sivrisineklere karşı görünmezlik pelerini

İnsanın doğal olarak salgıladığı bazı kimyasallar sivrisinekleri uzak tutuyor. İnsan derisinde bulunan bir madde, gelecekte sivrisinek kovuculara alternatif olabilir.

Anadolu Ajansı 10.09.2013 - 11:49

Sivrisineklere karşı görünmezlik pelerini

ABD’li bilim insanları, insan vücudunun, sivrisineklerin muhtemel avlarının kokusunu alma becerisini engelleyebilen kimyasallar salgıladığını belirledi.

Bu kimyasal, piyasaya sürüme hazır hale getirildiğinde, insanların sivrisineklere "görünmemeyi" başarabileceği belirtildi. Bilim insanları, bir kişinin kokusunun derideki yüzlerce bileşenden oluştuğunu belirterek, hangilerinin sivrisinekleri çektiğini ve uzaklaştırdığını belirlemek için kokulara ayrılan özel bir "sivrisinek kafesi" kullandıklarını açıkladı. Bir kişinin "sevilmeyen" bu kimyasalların sürüldüğü elini hayvanların "beğenisine" sunan bilim adamları, sivrisineklerin bu kişinin eliyle ilgilenmediğini gördü.

Çalışmalarını ABD'deki Amerikan Kimya Derneği'nin toplantısında sunan bilim insanları, bu maddenin kozmetik ürünlerde kullanılıp satışa sunulmasının yıllar alabileceğini vurguladı. Kısa süre önce yapılan araştırmalar, sineklerle mücadele için geliştirilen ilaçların artık eskisi kadar etkili olmadığını göstermişti.

Keşfedilen kimyasallar, sadece yaz aylarında sivrisinek ısırıklarından kurtulmayı değil, her yıl yüzbinlerce kişinin öldüğü sıtma gibi bulaşıcı hastalıkların önüne geçilmesini de sağlayabileceği belirtildi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...