Sinema Yazarları Derneği'nin (SİYAD) 43. Türk Sineması Ödülleri kapsamında, 11 dalda ödül vereceği bildirildi.

SİYAD Başkanı Tunca Arslan, Maçka Gmall Cinebonus'ta düzenlediği basın toplantısında, ödül için yarışacak adayların belirlendiğini söyledi.

2010 yılında gösterime giren 65 filmin toplam 15'inin çeşitli kategorilerde değerlendirileceğini belirten Arslan, bu yıl 11 dalda ödül verileceğini ifade etti.

SİYAD ödülleri için aday seçiminin tamamlandığını söyleyen Arslan, ödüllerin 24 Şubat Perşembe günü Maslak Tim Show Center'de düzenlenecek törende verileceğini söyledi.

Arslan, şöyle konuştu: ''Sinema yazarları, bu sene 'Beş Şehir', 'Kosmos', 'Çoğunluk', 'Bal' ve 'Bahtı Kara' filmlerinin beşini de en iyi film ve en iyi yönetim dallarında aday gösterdi. Ulusal ve uluslararası festivallerden birçok farklı dalda büyük

ödüllerle dönen bu beş film, bu kez de sinema yazarlarının beğenisine sunulacak. 2010 yılında gösterime giren 65 filmden 15 tanesi SİYAD Ödülleri için farklı kategorilerde yarışacaklar.

'ÇOĞUNLUK' 10 DALDA ADAY
En çok dalda aday gösterilen film ise 10 farklı dalda adaylığa seçilen ''Çoğunluk' iken, Reha Erdem ve Semih Kaplanoğlu, geçen sene olduğu gibi bu sene de en iyi film ve en iyi yönetim dallarının güçlü adayları arasında. 'Av Mevsimi', 'Büyük Oyun', 'Ejder Kapanı', 'Eyvah Eyvah', 'Kara Köpekler Havlarken', 'Kavşak', ''Pus', 'Prensesin Uykusu', 'Ses' ve 'Yahşi Batı' ise çeşitli kategorilerde aday gösterilen diğer filmler.''

SİYAD Onursal Başkanı Atilla Dorsay da SİYAD'ın 11 dalda yarışacak filmlerin yanı sıra sinema sektörüne emek veren ustaları da unutmadığını belirtti.

Dorsay, ''Selvi Boylum Al Yazmalım''ın bestecisi Cahit Berkay, ''Gramafon Avrat'', ''Çözülmeler'', ''Karartma Geceleri'' gibi yapımlara imza atan yönetmen Yusuf Kurçenli, birçok sinema filminde, tiyatro oyununda ve televizyon dizisinde rol alan Tuncel Kurtiz'in bu seneki SİYAD Onur Ödülleri'nin sahibi olacağını açıkladı.

Ahmet Uluçay'ın umut veren genç sanatçı ödülüne layık görüldüğünü ifade eden Dorsay, törende en iyi film, en iyi yönetim gibi ödüllerin yanı sıra Mahmut Tali Öngören en iyi senaryo, Cahide Sonku en iyi kadın oyuncu performansı, en iyi erkek oyuncu performansı, en iyi yabancı kadın oyuncu performansı, en iyi yardımcı erkek oyuncu performansı, en iyi görüntü yönetimi, en iyi müzik, en iyi kurgu, en iyi sanat yönetimi ödüllerinin de gecede sahiplerini bulacağını kaydetti.

EN İYİ FİLM
BEŞ ŞEHİR (Yapımcılar: Funda ALP, Orkun ÜNLÜ)
KOSMOS (Yapımcı:Ömer ATAY)
ÇOĞUNLUK (Yapımcılar: Önder ÇAKAR, Sevil DEMİRCİ, Seren YÜCE)
BAL (Yapımcı: Semih KAPLANOĞLU)
BAHTI KARA (Yapımcılar: Enis KÖSTEPEN, Yamaç OKUR, Nadir ÖPERLİ)

EN İYİ YÖNETİM
Reha ERDEM (KOSMOS)
Semih KAPLANOĞLU (BAL)
Theron PATTERSON (BAHTI KARA)
Onur ÜNLÜ (BEŞ ŞEHİR)
Seren YÜCE (ÇOĞUNLUK)

MAHMUT TALİ ÖNGÖREN EN İYİ SENARYO
Selim DEMİRDELEN (KAVŞAK)
Reha ERDEM (KOSMOS)
Semih KAPLANOĞLU, Orçun KÖKSAL (BAL)
Onur ÜNLÜ (BEŞ ŞEHİR)
Seren YÜCE (ÇOĞUNLUK)

CAHİDE SONKU EN İYİ KADIN OYUNCU PERFORMANSI
Demet AKBAĞ (EYYVAH EYVAH)
Sezin AKBAŞOĞULLARI (KAVŞAK)
Sevinç ERBULAK (PRENSESİN UYKUSU)
Esme MADRA (ÇOĞUNLUK)
Türkü TURAN (KOSMOS)

EN İYİ ERKEK OYUNCU PERFORMANSI
Tansu BİÇER (BEŞ ŞEHİR)
Güven KIRAÇ (KAVŞAK)
Bartu KÜÇÜKÇAĞLAYAN (ÇOĞUNLUK)
Reha ÖZCAN (BAHTI KARA)
Sermet YEŞİL (KOSMOS)

EN İYİ YARDIMCI KADIN OYUNCU PERFORMANSI
Yeşim Ceren BOZOĞLU (BAHTI KARA)
Ceyda DÜVENCİ (EJDER KAPANI)
Nihal KOLDAŞ (ÇOĞUNLUK)
Selen UÇER (BÜYÜK OYUN)
Nurcan ÜLGER (PUS)

EN İYİ YARDIMCI ERKEK OYUNCU PERFORMANSI
Erdal BEŞİKÇİOĞLU (BAL)
Genco ERKAL (PRENSESİN UYKUSU)
Volga SORGU (KARA KÖPEKLER HAVLARKEN)
Settar TANRIÖĞEN (ÇOĞUNLUK)
Cem YILMAZ (AV MEVSİMİ)

EN İYİ GÖRÜNTÜ YÖNETİMİ
Florent HERRY (KOSMOS)
Uğur İÇBAK (AV MEVSİMİ)
Barış ÖZBİÇER (BAL)
Barış ÖZBİÇER (ÇOĞUNLUK)
Ercan ÖZKAN (PUS)

EN İYİ MÜZİK
Alp Erkin ÇAKMAK, Barış DİRİ (KARA KÖPEKLER HAVLARKEN)
Tamer ÇIRAY (AV MEVSİMİ)
Herve GUYADER, Reha ERDEM (KOSMOS)
Cenap OĞUZ (BEŞ ŞEHİR)
SELİM DEMİRDELEN (KAVŞAK)

EN İYİ KURGU
Ahmet Can ÇAKIRCA (BEŞ ŞEHİR)
Selim DEMİRDELEN (KAVŞAK)
Ayhan ERGÜRSEL, Semih KAPLANOĞLU, Suzan Hande GÜNERİ (BAL)
Reha ERDEM (KOSMOS)
Mary STEPHEN (ÇOĞUNLUK)

EN İYİ SANAT YÖNETİMİ
Ömer ATAY (KOSMOS)
Meral EFE (ÇOĞUNLUK)
Naz ERAYDA (BAL)
Elif TAŞÇIOĞLU (SES)
Hakan YARKIN (YAHŞİ BATI)