Siyaset faşizmin temellerine indi!

CHP lideri Baykal’ın Başbakan Erdoğan’la ilgili Hitler benzetmesine, Erdoğan 'İsmet Paşa' göndermesiye karşılık verdi. Eski CHP’li, Bakan Ertuğrul Günay da, "Baykal Mussolini’nin tarihine bakıp dikkatli ve derin düşünmelidir” dedi.

Haberler 03.05.2010 - 01:52

Siyaset faşizmin temellerine indi!

Anayasa değişiklik paketiyle gerilen siyasette faşizm tartışması baş gösterdi.

Başbakan Erdoğan, Deniz Baykal'ın Hitler benzetmesine İsmet İnönü dönemini işaret ederek yanıt verdi; eski CHP'li Günay da İtalya'ya uzandı ve Baykal'a Mussolini imasında bulundu.

CHP lideri Deniz Baykal, geçtiğimiz hafta kendini Churchill'e hükümeti de Hitler’e benzetmişti. Başbakan Erdoğan'dan partisinin dünkü grup toplantısında Baykal'a yanıt geldi:

"Son derece çirkin ve münasabetsiz sözler. Hitler’e benzetecek bir siyasi figür arıyorsa, Genel Merkezi’ndeki eski genel başkanların; kendine 'Milli Şef' dedirten genel başkanların, führer bıyığı altından gülümsediğini görecektir..."

GÜNAY NTV'YE KONUŞTU
Tartışmaya, eski CHP’li, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay da dahil oldu. NTV'deki ‘Gündemdekiler’ programında konuşan Günay, Murat Birsel'in sorusu üzerine, İsmet İnönü döneminde faşizan uygulamalar yapıldığını savundu, CHP lideri Deniz Baykal'a Mussolini imasında bulundu.

"Baykal faşist bir model arıyorsa, aynaya dönüp, Mussolini tarihine bakıp, dikkatle ve derin düşünmelidir" diyen Günay şöyle konuştu:

"Sayın Başbakan’ın İsmet Paşa’ya bu benzetmesni haksızlık olarak görenlere, Türk solunun bilinen bazı isimlerini kitaplarını okumalarını tavsiye ederim. Atilla İlhan'ın "O Karanlıkta Biz" kitabı İsmet Paşa döneminin faşizmini anlatır. Niyazi Berkes hocanın "Unutulan Yıllar" kitabında ö dönemdeki baskılar, solcu hocaların üniversiteden atılması, Köy Enstitüleri’nin kapatılması, düşüncenin üstündeki baskılar anlatılır.

Ne yazık ki bu tartışmayı açan Baykal, İsmet Paşa'ya dönük bir ithamın oluşmasına neden oldu.

O kadar uzağa gitmeye gerek yok. Mussolini hatırlatması yapmak lazım bence. Mussolini önce Sosyalisti sonra faşizmin teorisyeni oldu. Baykal faşist model arıyorsa, önce aynaya dönüp, bir de Mussoli’nin tarihine bakıp; dikkatle ve derin düşünmelidir."

Sayfa Yükleniyor...