Siyaset yasağı getirilen 37 kişi

Anayasa Mahkemesi, 37 kişi için 5 yıl boyunca siyaset yasağı getirdi. Ahmet Türk ve Aysel Tuğluk'un da milletvekilliği düştü. İşte yasaklananlar...

11.12.2009 - 19:01

Anayasa Mahkemesi beklenen kararını verdi ve Demokratik Toplum Partisi (DTP) kapatıldı.


Mahkeme, 37 kişi için 5 yıl boyunca siyaset yasağı getirdi.

İşte yasaklanan kişiler...

Abdulkadir Fırat, Abdullah İsnaç, Ahmet Ay, Ahmet Ertak, Ahmet Türk, Ali Bozan, Ayhan Ayaz, Aydın Budak, Ayhan Karabulut, Aysel Tuğluk, Bedri Fırat, Cemal Kuhak, Deniz Yeşilyurt, Ferhan Türk, Fettah Dadaş, Hacı Üzen, Halit Kahraman, Hatice Adıbelli, Hilmi Aydoğdu, Hüseyin Bektaşoğlu, Hüseyin Kalkan, İbrahim Sungur, İzzet Belge, Kemal Aktaş, Leyla Zana, Mehmet Salih Sağlam, Mehmet Veysi Dilekçi, Metin Tekçe, Murat Avcı, Murat Taş, Musa Farisoğulları, Mustafa Tuç, Nejdet Atalay, Nurettin Demirtaş, Orhan Miroğlu, Sedat Yurttaş ve Salim Sadak.
Anayasa Mahkemesinin DTP'nin kapatılması kararının Resmi Gazete'de yayımlanmasının ardından Genel Başkan ve Mardin Milletvekili Ahmet Türk ile Diyarbakır Milletvekili Aysel Tuğluk'un milletvekillikleri sona erecek. Türk ve Tuğluk'un dokunulmazlıklarının kaldırılması için TBMM'ye gönderilmiş fezlekeler bulunuyor.

DTP'nin kapatılmasına oy birliğiyle karar veren Yüksek Mahkeme, aralarında milletvekilleri Türk ve Tuğluk'un bulunduğu 37 partili hakkında siyasi yasak kararı verdi.

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, partinin kapatılmasını ve milletvekilleri Genel Başkan Ahmet Türk, Aysel Tuğluk, Sebahat Tuncel, Osman Özçelik, İbrahim Binici, Selahattin Demirtaş, Sevahir Bayındır ve Fatma Kurtulan ile 211 parti üyesi hakkında siyasi yasak getirilmesini istemişti.

Anayasa Mahkemesi, 8 milletvekilinden yalnızca Mardin Milletvekili ve DTP Genel Başkanı Ahmet Türk ile Diyarbakır Milletvekili Aysel Tuğluk'un milletvekilliklerinin sona ermesine karar verdi.

Türk ve Tuğluk'un milletvekillikleri, Anayasa Mahkemesi'nin gerekçeli kararı Resmi Gazete'de yayımlandıktan sonra sona erecek.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, DTP Genel Başkanı Ahmet Türk'ün ''Siyasi Partiler Kanunu'na aykırılık'' suçundan dokunulmazlığının kaldırılması için hazırlanan fezlekeyi TBMM'ye göndermişti.

Aysel Tuğluk ise Diyarbakır 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nce terör örgütünün propagandasını yaptığı gerekçesiyle 1 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırılmış, Tuğluk hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın ''Siyasi Partiler Kanunu'na aykırılık'' suçundan hazırladığı fezleke de TBMM'ye gönderilmişti.

ZANA VE SADAK DA 5 YIL YASAKLI
Kapatılan DEP'in eski milletvekilleri Leyla Zana ve Selim Sadak ile eski DTP Genel Başkanı Nurettin Demirtaş da siyaset yapmaları yasaklananlar arasında bulunuyor.

Şırnak'ın Cizre İlçesi Belediye Başkanı Aydın Budak, Mardin'in Kızıltepe İlçesi Belediye Başkanı Ferhan Türk de 5 yıl süreyle siyasetten yasaklandı.

Aydın Budak ve Ferhan Türk, parti kapatıldığı için bağımsız belediye başkanı olarak görevlerini sürdürecek.

Siyasi yasak getirilen eski Hakkari Belediye Başkanı Metin Tekçe, eski Şırnak Belediye Başkanı Ahmet Ertak, eski Batman Belediye Başkanı Hüseyin Kalkan hakkında ''suçu ve suçluyu övdükleri'' gerekçesiyle açılmış davalar hala sürüyor.

Hak ve Özgürlükler Partisi (Hak-Par) Onursal Genel Başkanı ve eski milletvekili Abdülmelik Fırat'ın oğlu Abdülkadir Fırat, DTP Mersin İl Başkanı Ali Bozan, eski DTP Şırnak İl Başkanı İzzet Belge, parti üyeleri Hatice Adıbelli, Kemal Aktaş, Ayhan Ayaz, Abdullah İsnaç, Ahmet Ay, Mehmet Salih Sağlam, Orhan Miroğlu, Sedat Yurttaş, Musa Farisoğulları, eski Gaziantep İl Başkanı Mustafa Tuç, DTP Merkez Yürütme Kurulu Üyesi Mehmet Veysi Dilekçi, Parti Meclisi Üyesi ve eski Siirt İl Başkanı Murat Avcı, DTP Diyarbakır İl Başkanı Necdet Atalay siyasi yasak getirilenler arasında bulunuyor.

Hakkında ''Halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama'' suçundan dava açılan DTP Genel Başkan Yardımcısı ve eski DTP Diyarbakır İl Başkanı Hilmi Aydoğdu, 2008 yılında 1 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırılmıştı.

Siyasi yasak getirilen ve halen tutuklu bulunan eski DTP Batman İl Başkanı Ayhan Karabulut, ''terör örgütüne yardım, yataklık'' suçundan 9 yıl 3 ay hapis, eski DTP Erzurum İl Başkanı Bedri Fırat, ''terör örgütünün propagandasını yaptığı'' gerekçesiyle 2006 yılında 2 yıl ağır hapis cezasına çarptırılmıştı.

Hakkında yasak istenen parti üyesi Cemal Kuhak ise ''terör örgütüne üye olduğu ve silahlı eylem hazırlığında bulunduğu'' gerekçesiyle 2007 yılında tutuklanmıştı.

Deniz Yeşilyurt adlı partili ise halen cezaevinde tutuklu bulunuyor.

Erzincan İl Başkanı Hüseyin Bektaşoğlu, ''terör örgütü üyesi olduğu'', eski Erzurum Karaçoban İlçe Başkanı Fettah Dadaş, eski DTP Van İl Başkanı İbrahim Sunkur, Ağrı Belediye Meclis Üyesi Murat Daş ''terör örgütüne yardım ve yataklık ettikleri'', eski DTP Silopi İlçe Başkanı Hacı Üzen ve eski DTP Ceylanpınar İlçe Başkanı Halit Kahraman, ''terör örgütü propagandası yaptıkları'' gerekçesiyle çeşitli tarihlerde tutuklanmış ve hapis cezasına çarptırılmışlardı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...