CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Reyhanlı ilçesindeki bombalı saldırıların yaşandığı bölgede incelemelerde bulundu.

Kılıçdaroğlu, beraberindeki genel başkan yardımcılarıyla ilk patlamada büyük hasar gören Reyhanlı Belediyesi'ni ziyaret ederek başkan Hüseyin Şanverdi'ye geçmiş olsun dileğinde bulundu. Başkan Şanverdi, belediye girişinde Kılıçdaroğlu'ndan birlik ve beraberlik mesajı vererek insanları telkin etmesini istedi.

Kılıçdaroğlu, bunun üzerine ilçeye bu amaçla geldiğini, bunun için de parti aracını bile kullanmayıp sivil bir araçla ilçeye geldiğini söyledi.

Her zaman birlik ve beraberliğe ihtiyaç olduğunun altını çizen Kılıçdaroğlu, özellikle Hatay'ın buna ihtiyacı olduğunu kaydetti.

Belediye ziyareti sırasında yaşanan izdiham nedeniyle Kılıçdaroğlu, kendisini izleyen gazetecilere dönerek, "Ben buraya siyaset yapmaya gelmedim. Ben Reyhanlı halkına baş sağlığı dilemeye geldim. Onlara geçmiş olsun dileklerimi iletmeye geldim. İzin verirseniz halkla buluşmak, onlara merhaba demek istiyorum. Bugün siyaset günü değil, acıları var. Acıları çok taze. Onun için sizden özellikle istirham ediyorum. Benim halkla buluşmama müsaade edin" dedi.

Daha sonra yürüyerek ikinci patlamanın meydana geldiği postane binası önüne gelerek burada da incelemelerde bulunan Kılıçdaroğlu, yakınlarından haber alamadıklarını söyleyen bazı kişilerin taleplerini dinledi.

Kılıçdaroğlu, incelemelerinin ardından patlamalarda ölenlerin yakınlarına taziye ziyaretlerinde bulundu. Kılıçdaroğlu'na bazı genel başkan yardımcıları ile milletvekilleri de eşlik etti.

DÜĞÜN GÜNÜ YARALANDI
Kılıçdaroğlu, saldırılarda yaralananları Mustafa Kemal Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi'nde ziyaret etti.

Kılıçdaroğlu'nun ziyaret ettiği yaralılardan Hüseyin Hilaloğlu da düğününün olacağı gün yaralandığını söyledi.

Damatlığını giymek için giderken patlama olduğunu ifade eden Hilaloğlu, şunları anlattı:

"Damatlık giyecektim. Kendimi hastanede buldum. Gelini kuaföre bırakmıştım. Kuzenimle motosikletime binerek damatlığımı giymeye giderken belediye önünde patlama oldu. Ne olduğunu anlamadım. Önce motosikletin patladığını sandım. Ancak insanların kaçıştığını ve kan revan içinde olduğunu görünce şok oldum. Kısa süre sonra da diğer patlamanın sesini duydum ve hissettim. Özel araçla üniversite hastanesine getirildim. Sol gözümde ve ellerimde hasar var. Bunu yapanların Türk olduğuna inanamıyorum."

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu da Hilaloğlu'na "Her şeye rağmen ucuz atlatmışsınız. Bu bölgede büyük acılar yaşanıyor. Vatandaş kızgın. Kızgın olmakta haklılar. Neyin ne olup olmadığı konusunda vatandaşın kafasında çok soru var" dedi.

'NE GÜNAHINIZ VAR'
Kılıçdaroğlu, terörü yapanın dini, imanı ve milliyetinin olmadığını belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Önce insanı seveceksin. İnsanı seven, insana saygı duyan adam bomba mı koyar. Masum insanları yolun kenarında, üstünde, binanın içinde öldürür mü? Olur mu böyle şey. Önce insan olarak hepimizin düşüncemiz ne olursa olsun, bakışımız siyasi düşüncemiz ne olursa olsun, teröre karşı ortak tepki vermek zorundayız. Sonunda masum insanlar ölüyor. Sizin ne günahınız var. İyi bir günde düğününüzün olacağı günde 40'ın üzerinde vatandaş hayatını kaybediyor. Bunun kabul edilebilir bir tarafı yok."

Kılıçdaroğlu, daha sonra partisinin il başkanlığı önünde yaptığı konuşmada, Reyhanlı'da yaşanan olayı unutmanın mümkün olmadığını ifade etti.

Hatay'ın barış ve hoşgörü kenti olduğunu dile getiren Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

"Onların acıları bizim acımızdır. Onlara sözüm var. O olay aydınlatılıncaya kadar takipçisi olacağız. Hiçbir olayı birilerinin örtmesine, kapatmasına izin vermeyeceğiz. Yayın yasağı konusunda, CHP parlamentoda olduğu sürece olayın aydınlatılması için her türlü çabayı göstereceğiz, ne yaparlarsa yapsınlar."

Türkiye'nin iyi yönetilmediğini savunan Kılıçdaroğlu, "Türkiye iyi yönetilmediği için başına bele alıyor. 50 sefer söyledik. 'Batının egemen güçlerinin Ortadoğu'daki taşeronu olma' dedik. 'Ben olacağım' dedi. Olacaksan işte milletin başına bu belayı açıyorsun sen. Efendim neymiş ABD'ye gidip geldikten sonra Hatay'a gelecekmiş. Ben ona söyledim gel Uludere'ye gidelim dedim, gelmedi. Gel beraber Reyhanlı'ya gidelim, gelir mi Gelemez." diye konuştu.

Hatay üzerinde oyunlar oynandığını ileri süren Kılıçdaroğlu, herkesin dikkatli olması gerektiğini kaydetti.