'Siz o hikâyenizi alın...'

'11 Eylül 1683' adlı filmde, IV. Mehmet’i canlandırması için teklif götürülen Ahmet Mümtaz Taylan’ın cevabı ağır oldu...

13.05.2011 - 16:07

'Siz o hikâyenizi alın...'

Ünlü İtalyan yönetmen Renzo Martinelli, “11 Eylül 1683” adlı yeni filminde Kırım Hanı Murat Giray’ı oynaması için Halil Ergün’e, IV. Mehmet’i canlandırması için de Ahmet Mümtaz Taylan’a teklif götürdü. Hürriyet'in haberine göre, her iki oyuncu da tarihi gerçeklerin saptırıldığı, Osmanlı İmparatorluğu’nu ve Müslümanlığı karalayan bu filmde oynamayı reddetti. Taylan, proje sahiplerine yolladığı ret mektubunda oldukça sert ifadeler kullandı:

“II. Viyana Kuşatması’nın 11 Eylül tarihiyle ilgisi yok. İnsanların kafalarına bu tarihi iki dinin düşmanlığının tescil edildiği bir tarih gibi kazımak niyetinizden dolayı utanmalısınız.

O çok önemli projenizi, hikâyenizi alıp dilediğiniz yere sokabilirsiniz! Bu projeyi gerçekleştirebilirseniz, eminim ki her inançtan duyarlı insanlar sizi lanetleyeceklerdir.”

Renzo Martinelli'nin yöneteceği filmin oyuncu kadrosunda; F. Murray Abraham, Alicja Bachleda ve Weronika Rosati'nin yer alması bekleniyor.  

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...