Avrupa Birliği, İtalyan Hükümeti'nin liderliğinde yürütülen bir araştırma sonucunda Skype gibi VoIP (Voice Over IP - İnternet Protokolü üzerinden ses iletimi) servislerinin dinlenmesinin mevcut teknolojiyle mümkün olmadığı açıklandı.

AB yetkilileri, Dünya'nın en popüler VoIP servisi Skype'ın yetkilileri ile yaptıkları görüşmeler sonucunda firmanın iletişim ağında kullandığı şifreleme sisteminin algoritmasını paylaşmadıklarını ifade etti.

Skype yetkilileri ise kendilerine bu konuda resmi bir talepte bulunulmadığını belirtiyorlar. Firma resmi bir talepte bulunulması durumunda kendilerinin teknolojik destek vereceklerini ifade ediyor ancak, yine de yazılımın içinde bulunan güvenli konuşma modülü sayesinde istense de dışardan müdahalenin mümkün olmayacağını savunuyorlar, firmanın açıklamasına göre bu tür bir dinlemeyi firmanın kendisinin bile yapma şansı yok.

İnternet telefonlarının dinlenmesinin uluslararası tehditlerin engellenmesi için büyük avantaj sağlayacağını söyleyen Eurojust (European Union Judicial Co-Operation Unit - Avrupa Birliği Adalet İşbirliği Birimi) üyesi Carmen Manfredda, bu durumun suçluların klasik iletişim noktalarını kullanmak yerine dışardan müdahalenin neredeyse mümkün olmadığı bu kanallara kaymalarına neden olduğunu belirtiyor.

Manfredda, VoIP servisleri üzerinde telekulak operasyonlarının "neredeyse imkansız" olduğunu belirtirken, Alman Polisi'nin daha önce bu tip bir girişimde sonuca ulaşabildiğini işaret ediyor. Alman polisi, daha önce hazırladıkları bir Truva Atı (Trojan) yazılımı ile başarıya ulaştıklarını ifade ediyor.