Slovak Yeniçeriler, gavura aman vermiyor!

Slovakya’da Yeniçeri Ocağı kuran bir grup, savaş oyunları festivalinde büyük ilgi topladı. Grup, kullandığı silah, giysi ve savaş tekniklerinin gerçeğe uygun olmasına özen gösteriyor, hatta rollerini gösteri dışında da devam ettiriyor.

Haberler 01.10.2010 - 16:41

Slovak Yeniçeriler, gavura aman vermiyor!

Tarihî savaş oyunlarına çok meraklı olan Slovakya’da bir gösteri grubu,  bir Yeniçeri Ocağı kurdu. Grupta, çeşitli mesleklerden insanlar yer alıyor. Slovak Yeniçeri Ocağı, en geniş haliyle 48 kişiden oluşuyor ve savaş oyunları sergiliyor.

Büyük salonlarda, şato avlularında, festivallerde oynanan tarihî savaş oyunları, Orta Avrupa’da yeni sayılabilecek bir etkinlik. İlk olarak eski Çekoslovakya’da, Prag ve Bratislava’dan birçok eskrimci ve aktör tarafından başlatıldı. 1974’te “Tostabur” adında bir dernek kuruldu.

Soğuk Savaş’ın bitiminden sonra bu oyunlar, bütün Avrupa’ya yayıldı. Slovakya’da bugün 50’ye yakın savaş oyunu grubu var. 10 yıldır Slovakya’daki Zvolen şatosunda savaş oyunları festivali düzenleniyor.

İlk yıllarda oyuncular, daha çok antik, Roma, gotik, Rönesans ve barok dönemlere ait performanslar üzerinde yoğunlaşmıştı. Sonra bunların arasına 16. ve 17. yüzyıl Türk-Osmanlı savaşçıları da katıldı.

Gruplar, benimsedikleri dönemi, o sırada kullanılan malzemeleri, silahları, savaş tekniklerini inceliyor; gerçeğe mümkün olduğunca yakın savaş sahnelerini gösterilerde sunuyor.

Slovak Yeniçeriler ile ilgili kapsamlı incelemeyi NTV Tarih dergisinin Ekim sayısında bulabilirsiniz.

Sayfa Yükleniyor...