Soçi'nin elektrik ihtiyacı 2 kat artacak

Soçi Olimpiyatları, elektrik tüketiminde de benzeri görülmemiş bir harcamaya tanık olacak.

29.01.2014 - 10:04

Soçi'nin elektrik ihtiyacı 2 kat artacak

Rusya'nın Soçi kentinde düzenlenecek Kış Olimpiyatları, yaklaşık 360 bin nüfusu bulunan ketinde elektrik tüketimini en az 2 kat artıracak.

Rusların Karadeniz bölgesindeki demiryolu ağını yeniledikleri ve 80 kilometrelik anayol inşa ettikleri hazırlıklar kapsamında, yatırımların büyük kısmı aydınlatma altyapısına harcandı.

Rus yetkililer, 7 Şubat'ta başlayacak ve 23 Şubat'ta son bulacak etkinlikler için 1000 MW elektrik gerektiğini tahmin ediyor. Bu miktar, Soçi'nin günlük tüketiminden en az 560 MW'lık bir artışı temsil ediyor.

Sochi Olimpiyatları web sitesinde verilen bilgiye göre, gerekli olan enerji, sadece olimpiyatlar için inşa edilen çok sayıda santralden karşılanacak. Bu istasyonlar arasında, kayak ve snowboard etkinliklerinin düzeneleneceği Adler ve Kudepst ve Dzhubga'da inşa edilen termik santral yer alıyor. Ayrıca, Soçi'de termik santral ile Tuapse'de ısıtma tesisi, Krasnopolyanskaya'da da hidrotermik santral inşa edildi.

Soçi Olimpiyatları, yüzbinleri Rusya'ya çekecek etkinlikleri aynı zamanda yeşil enerjinin öne çıkacağı bir organizasyona dönüştürmek istiyor.

LED teknolojisiyle hem doğaya hem de bütçeye faydalı bir adım atan Rus hükümeti, aynı zamanda güneş enerjisi, hava arıtma sistemleri, atık temizleme tesisleri ve 'yeşil çatı' donanımları da kullanacak.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...