Soğuk başladı soğuk algınlığıyla bitti

Siyasette yaşanan gerilim, 19 Mayıs törenlerine bir kez daha damgasını vurdu.

Haberler 19.05.2011 - 12:31

Soğuk başladı soğuk algınlığıyla bitti

19 Mayıs Atatürk'ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı törenlerle kutlanıyor.

İlk tören, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün başkanlığındaki devlet erkanının Anıtkabir'i ziyaretiyle başladı.

Başbakan Tayyip Erdoğan ve CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu yaşanan seçim gerilimi törenlere de yansıdı. Birbirilerinin yüzüne bakmayan iki lider konuşmadığı gibi göz göze gelmemeye de dikkat etti.

Anıtkabir’deki törende sürekli öksürdüğü gözlenen Başbakan Erdoğan’ın soğuk algınlığı nedeniyle Ankara 19 Mayıs Stadyumu'ndaki törenlere katılamayacağı açıklandı.


Anıtkabir'deki törene, Gül'ün yanı sıra Başbakan Recep Tayyip Erdoğan,  Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Işık  Koşaner, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker, Bakanlar Kurulunun bazı üyeleri ve diğer devlet erkanı katıldı.

Törene katılanlar, Aslanlı Yol'dan yürüyerek Atatürk'ün mozolesine geldiler. Cumhurbaşkanı Gül, Atatürk'ün mozolesine kırmızı ve beyaz karanfillerle süslü, üzerinde “Cumhurbaşkanı” yazan çelengi bıraktı. Devlet erkanı daha sonra saygı duruşunda bulundu ve İstiklal Marşı okundu.
Cumhurbaşkanı Gül, daha sonra Misak-ı Milli Kulesi'ne geçti. Anıtkabir Özel Defteri'ni imzalayan Gül, deftere şunları yazdı:

“Aziz Atatürk, istiklal mücadelesini başlatmak amacıyla Samsun’a çıkışınızın 92. yıl dönümünde milletçe büyük bir gurur yaşıyoruz.

Türkiye Cumhuriyeti, ideallerinizden güç alarak ilerlemesine devam etmektedir. Özgüven içerisinde yükselen Türkiye, sahip olduğu nitelikleri ve benimsediği değerlerle, çevresine istikrar yayan ve ilham kaynağı olan bir ülke konumundadır. Ülkemizin elde ettiği muazzam başarılar, gösterdiğiniz hedeflere ulaşacağımızın da ispatıdır. Bu güvenimizin en önemli dayanağını oluşturan Türk gençliği, ülkemizi her alanda yüceltmeye ve geleceğe en güçlü şekilde taşımaya azimlidir.

Gençlerimize armağan ettiğiniz milli bayramımızda sizi saygıyla, minnet ve şükranla anıyoruz. Ruhunuz şad olsun.”

Sayfa Yükleniyor...