Soğuk hava, fırtına, kar ve tipi geliyor

Türkiye'ye yine soğuk hava, fırtına, kar ve tipi geliyor. Kar yağışı Cuma gününe kadar devam edecek. Meteoroloji ve AKOM vatandaşları uyarıyor.

Haberler 26.02.2012 - 15:27

Soğuk hava, fırtına, kar ve tipi geliyor

'ye Ukrayna üzerinden yine kuvvetli soğuk, fırtına, kar ve tipi geliyor. Bu geceden itibaren İstanbul'dan, Denizli ve Bolu'ya kadar kar yağacak. Ege'de ise Çeşme-Bodrum arasında saatteki hızı 100 km'yi bulacak karayel fırtınası ve kuvvetli yağış var. Ülke genelindeki kar yağışı Cumaya doğru hafifleyecek.


İSTANBUL -3 DERECE HİSSEDİLECEK
Akşam poyraz fırtınası ile birlikte kuvvetli soğuk inecek. Önce sulu kar, geceye doğru ise kar yağışı başlayacak. Yarın hissedilen sıcaklık -3 derece. Kar, yarın ve Çarşamba günü de yoğun olarak sürecek.

İSTANBUL’DA BELEDİYE KAR ALARMINA GEÇTİ
Bu arada İstanbul Büyükşehir Belediyesi Afet Koordinasyon Merkezi (AKOM), Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğünden aldığı bilgiler doğrultusunda kar alarmına geçti. 

Karla mücadele ekipleri, kritik noktalarda konuşlanarak olumsuzluklara karşı küreme ve tuzlama çalışmaları yapacak. 870 araç ve iş makinesi, 2 bin 406 personel ile karlı hava koşullarıyla mücadele edilecek.

İZMİR KARLA UYANABİLİR
Ankara'da yağış bu gece sulu kara dönmeye başlıyor. Yarın kar var.

İzmirliler de yarın sabah karla uyanabilir. Bu gece yarısı fırtına ile birlikte sıcaklık 0 dereceye inecek ve yağış kara dönüşecek.

Adana'da ise kuvvetli yağmur var. 

BÖLGELERE GÖRE DURUM
Marmara'da bu geceden Perşembeye kadar etkili olacak kar yağışı ve kuvvetli poyraz en fazla Balıkesir-Sakarya arasını etkileyecek. Trakya’da yarın kar zayıf. Hissedilen sıcaklık 3 gün sıfırın altına olacak.

İç Anadolu'da Kayseri tarafında lodos eseceğinden yarın da yağışın şekli yağmur ama Eskişehir tarafında kara dönüşecek. Salı gecesi ve Çarşamba tüm bölgede kar var.

Ege hava koşullarının en olumsuz olacağı bölgelerin başında geliyor. Bölgede bu gece ve yarın fırtına var. Fırtınanın yanında Aydın, özellikle de Marmaris, Dalaman, Köyceğiz boyunca yağmur çok kuvvetli yağacak. Manisa, Kütahya, Uşak arasında yoğun kar ve tipi olacak.

Güneyde Akdeniz, Kuzey Kıbrıs ve Güneydoğu boyunca 2 gün daha kuvvetli yağmurlar var. Yarın özellikle Antalya ve Mersin’de şiddetli yağış olacak. Soğuklar güneye Çarşamba günü iniyor.

Doğu Anadolu'nun bulutlanması havayı yumuşatıyor. Bugün Erzurum'da kar, Malatya tarafında ise yağmur var.

Karadeniz soğumaya bu gece başlıyor. Bolu'da yağmur gece kara dönüşecek. Trabzon ise bugün 16 derece, soğuklar bu kesime Çarşamba günü ulaşacak.

METEOROLOJİ UYARDI
Yetkililer, kuvvetli ve yoğun kar yağışlarının oluşturabileceği; ulaşımda aksama, görüş mesafesinde azalma, buzlanma ve eğimin yüksek olduğu yerlerde çığ gibi olumsuzluklara karşı ilgililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olmaları gerektiğini bildirdi.

Sayfa Yükleniyor...