Soğuk ve yağışlı hava geliyor

Türkiye soğuk ve yağışlı havanın etkisine giriyor, hava sıcaklığı hissedilir derecede azalacak.

Haberler - Anadolu Ajansı 16.10.2014 - 17:01

Soğuk ve yağışlı hava geliyor

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden yapılan açıklamaya göre, bugün 'nin doğu bölgelerinde görülmekte olan yağışların akşam saatlerinden sonra etkisini kaybetmesi bekleniyor.

Ancak bugün akşam saatlerinden sonra ülkenin, Balkanlar ve Karadeniz üzerinden gelen yeni bir yağışlı sistemin etkisine gireceği tahmin ediliyor.

Yarın bütün bölgelerin çok bulutlu, Marmara'nın doğusu, Karadeniz, iç Anadolu, Doğu Akdeniz ile Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesinin yağışlı geçeceği bekleniyor. Yağışlar, Batı Karadeniz'in kıyı kesimi ile Sakarya ve Hatay çevrelerinde kuvvetli ( 21-50 kg/metrekare) olacak.

Bu yağışlı sisteme ilave olarak Cumartesi günü Türkiye, Karadeniz üzerinden gelen yeni bir yağışlı ve soğuk bir sistemin etkisine girecek.

Hafta sonunda Marmara'nın batısı, Kıyı Ege ve Batı Akdeniz dışında yurdun tamamında yağış bekleniyor.

Yağışların, Cumartesi günü Batı Karadeniz ile Sakarya ve Hatay çevreleri, akşam saatlerinden itibaren Doğu Karadeniz kıyılarında, pazar günü ise Doğu Karadeniz, Güneydoğu Anadolu'nun doğusu ile Doğu Anadolu'nun güneydoğu kesimlerinde çok kuvvetli ve yer yer şiddetli (51–100 kg/metrekare) olacağı öngörülüyor.

Pazar günü meydana gelecek yağışların, Doğu Karadeniz'in iç kesimleri ile Doğu Anadolu'nun güneydoğusunda (Bitlis, Van ve Hakkari) karla karışık yağmur, yüksek rakımlı yerlerde ise kar şeklinde olması tahmin ediliyor.

Rüzgar, Cumartesi günü yurdun kuzey kesimlerinde kuzey ve batı yönlerden kuvvetli ve kısa süreli fırtına şeklinde esecek.

Hava sıcaklığı, hafta sonunda gelecek yağışlı sistem ile birlikte Pazar günü yurdun kuzey ve iç kesimlerinde 6 ila 10 derece arasında hissedilir şekilde olmak üzere ülke genelinde azalacak ve mevsim normallerinin altına düşecek.

Kuvvetli yağış, ani sıcaklık düşüşü, yüksek kesimlerdeki kar yağışları ve kuvvetli rüzgarın oluşturabileceği olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması istendi.

Sayfa Yükleniyor...