"Soğuksu Milli Parkı'na soğuk duş"

ODTÜ Kuş Gözlem Topluluğu (OKGT), Kızılcahamam Soğuksu Milli Parkı'ndaki yapılaşmaya dikkat çekiyor...

20.10.2011 - 08:09

"Soğuksu Milli Parkı'na soğuk duş"


Topluluk üyeleri "Kızılcahamam Soğuksu Milli Parkı’na yaptığımız arazi çalışmasında milli park sınırları içinde gördüğümüz manzara bizleri hayrete düşürmüştür." diyerek başlayan açıklamalarını şöyle sürdürüyorlar:"Milli park ziyaretçi merkezini hemen geçince gözümüze çarpan değişen yol yapısı, sağda solda yükselen dev duvarlar ve tellerle çevrili araziler yeni bir otel inşaatının habercisiydi.

Evet!, Orta Anadolu’nun son bakir ormanları olan ve içlerinde nesli tehlikedeki  ve dünyadaki son sığınakları burası olan ’kara akbabaların’ da bulunduğu,  yüzlerce tür bitkinin, kelebeğin ve onlarca memeli canlının yaşam alanı olan bu koruma alanımız şantiyeye dönmüştü."

ODTÜ Kuş Gözlem Topluluğu üyeleri , ormanlık alanda yeni bir otelin inşaatına başlandığını söylüyorlar. Yeni otelin dayanığı ise 2-B... Topluluk üyeleri sözlerine şöyle devam ediyorlar: "ODTÜ Kuş Gözlem Topluluğu olarak, başta Orman ve Su İşleri bakanı Sn. Veysel Eroğlu olmak üzere, Doğa Koruma ve Milli Parklar Müdürü Sn. Yaşar Dostbil’i ve ilgili kamu kurum ve kuruluşları 2873 sayılı Milli Parklar Kanunu’nun 14. maddesinde  yer alan aşağıdaki koruma ve planlama ilkelerine riayet edilmesi konusunda gereğini yapmaya, vakit kaybetmeden 'Çam oteli’ inşaatını durdurmaya ve alanın eski doğal haline getirilerek  kamuoyunu biran önce aydınlatmaya çağırıyoruz.Yine,  tüm yurttaşlarımızı 2-B uygulaması ile yaratılacak olan yağma ve talana  dur demeye, doğal kaynaklarımıza sahip çıkmaya çağırıyoruz."

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...