Sokağa çıkma cezası ne kadar?(Sokağa çıkma yasağı ve saatleri)

Son dakika haberine göre Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kabine toplantısının ardından corona virüs ile mücadele kapsamında alınacak yeni tedbirleri açıkladı. Erdoğan, hafta sonu sokağa çıkma kısıtlaması olacağını duyurdu. Hafta sonu sokağa çıkma yasağı saat kaç arasında olacak, 65 yaş üstü ve 20 yaş altı hangi saatler arasında kısıtlama uygulanacak, sokağa çıkma cezası ne kadar?

Haberler - ntv.com.tr 22.11.2020 - 15:23

Sokağa çıkma cezası ne kadar?(Sokağa çıkma yasağı ve saatleri)

Hafta sonu sokağa çıkma yasağı hangi saatler arasında olacak? Hafta sonu sokağa çıkma yasağı var mı?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında yapılan Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı sona erdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan toplantı sonrası corona virüste yeni önlemleri açıkladı.

İçişleri Bakanlığı'nın yayınladığı genelge ile kısıtlamanın ayrıntıları belli oldu;

- Yeni bir karara kadar hafta sonları 10.00-20.00 saatleri dışında sokağa çıkma kısıtlanacak, üretim, imalat ve tedarik zincirleri bundan muaf olacak. Pazar günü saat 20.00'den pazartesi sabah 05.00'e dek sokak kısıtlaması sürecek.

- Yeni tedbirler kapsamında 65 yaş ve üzeri vatandaşlar 10.00 ila 13.00 saatleri, 20 yaş altı vatandaşlar, 13.00 ila 16.00 saatleri arasında sokağa çıkabilecek.

- 65 yaş üzeri ve 20 yaş altı için cuma namazı zamanı kısıtlama dışında  bırakılacak. 

SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI CEZASI NE KADAR?

Sokağa çıkma yasağına uymayanlara, bin 593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanunu'nun 282'nci maddesi uyarınca 3 bin 150 TL idari para cezası uygulanıyor.

İçişleri Bakanlığı yeni önlemlere ilişkin sıkça sorulan soruların cevaplarını paylaştı. Kimler sokak kısıtlamasında muaf olacak? Hafta sonu sabah saatlerinde hangi şartlarda sokağa çıkılacak? İşte kısıtlamalarla ilgili merak edilen tüm soruların yanıtları... 👇

MADDE MADDE KISITLAMA HAKKINDA MERAK EDİLENLER

Alınan diğer tedbirler ise şu şekilde:

- Ara tatilde olan okullardaki eğitim-öğretim, yıl sonuna kadar online olarak sürdürülecek.

- Alışveriş merkezi, marketler berber ve kuaför gibi işletmelerin çalışma süreleri saat 10.00 ile 20.00 arası olarak sınırlanacak.

- Restoran, lokanta ve online yemek sipariş firmalarınca saat 20.00'den sonra sadece telefon ya da online sipariş üzerine paket servis hizmeti verilecek.

VİDEO: SOKAK KISITLAMASINA HAVADAN DENETİM 

Sayfa Yükleniyor...