Sokağa çıkma kısıtlamasında hangi işletmeler açık? (Yasaklar ne zaman sona erecek?)

Yeni tip Coronavirüs (Covid-19) ile mücadele tedbirleri kapsamında, Türkiye genelinde 25 Ocak Pazartesi günü saat 05.00'te sona erecek sokağa çıkma kısıtlaması 22 Ocak saat 21.00 itibarıyla başladı. Peki, sokağa çıkma kısıtlamasında hangi işletmeler açık? Vatandaşlar marketlere kaça kadar gidebilir?

22.01.2021 - 21:00 | Son Güncelleme : 23.01.2021 - 05:19

Sokağa çıkma kısıtlamasında hangi işletmeler açık? (Yasaklar ne zaman sona erecek?)

İçişleri Bakanlığı tarafından daha önce çıkarılan genelgelerle sokağa çıkma kısıtlaması uygulanan süre ve günlerde vatandaşların temel ihtiyaç malzemelerine ulaşmaları noktasında herhangi bir zorlukla karşı karşıya kalmamaları için gerekli tüm tedbirler alındı.

SOKAĞA ÇIKMA KISITLAMASINDA HANGİ İŞLETMELER AÇIK?

Buna göre market, bakkal, manav, kasap ve kuruyemişçiler, yarın ve pazar günü 10.00-17.00 saatleri arasında açık olacak. Yine belirtilen süre içerisinde marketler ve bakkallar aldıkları siparişleri teslim edebilecek.

Lokanta/restoran, pastane ve tatlıcı tarzı iş yerleri bugün saat 24.00'e kadar sadece paket servis şeklinde faaliyet gösterecek, bu iş yerleri yarın ve pazar günü 10.00-24.00 saatleri arasında paket servis faaliyetlerine devam edebilecek.

Cumartesi ve pazar günleri ekmek üretiminin yapıldığı fırın ve/veya unlu mamul ruhsatlı iş yerleri ile bu iş yerlerinin sadece ekmek satan bayileri açık olacak. Online sipariş firmaları da kısıtlama süresince 10.00-24.00 saatleri arasında siparişleri teslim edebilecek.

Vatandaşlar, sokağa çıkma kısıtlaması uygulanan günlerde (cumartesi-pazar) ikametlerine en yakın market, bakkal, manav, kasap, kuruyemişçi ve fırın ya da ekmek satış bayilerine yürüyerek gidip gelebilecek.

HAFTA SONU SOKAĞA ÇIKMA YASAKLARI NE ZAMAN BİTECEK?

Hafta içi akşam 21.00'dan sonra, hafta sonları ise 56 saat boyunca uygulanan sokağa çıkma kısıtlamalarının ne zaman sona ereceğine dair henüz bir açıklama yapılmadı. Öte yandan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Restoran işletmeciliği konusunda, kabine toplantısında değerlendirmesini yeniden ele alacağız. Çünkü endişelerimiz var. Her ne kadar sıkı tutacağız diyorlarsa da maalesef sıkı tutulmuyor. Şu anda başarılı bir süreç var. Bu süreci tekrar tersine çevirmek, böyle bir şeyin altına girmek istemiyoruz. Gerekirse bir esneme yapılabilir" açıklamasında bulundu.

NTV uygulamasını indirin, gelişmelerden haberdar olun

google-play app-store Huawei App Gallery

Sayfa Yükleniyor...