Sokaklar savaş alanı gibi

Geçtiğimiz yıl polisin silahından çıkan kurşunla yaşamını yitiren üniversite öğrencisi Aydın Erdem'in birinci ölüm yıl dönümünde Hakkari ve Diyarbakır'da olaylar çıktı.

06.12.2010 - 16:26

Sokaklar savaş alanı gibi

Diyarbakır'da 6 Aralık 2009 tarihinde düzenlenen gösteride  Dicle Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi öğrencisi Aydın Erdem, vücuduna isabet eden kurşunlarla hayatını kaybetmişti. Aydın Erdem'i öldüren kurşunların polisin silahından çıktığı belirlenmişti.

Erdem'in birinci ölüm yıldönümünde Hakkari ve Diyarbakır'da olaylar vardı.

Hakkari Devlet Hastanesi önünde toplanan grup, ellerinde taşıdıkları dövizlerle belediye binasına kadar yürüdü. Yapılan basın açıklamasının ardından dağılan gruptan bazı kişiler, Dağgöl Mahallesi'nde yeniden bir araya geldi. Büyük bölümü çocuklardan oluşan, yüzü bez parçaları ile sarılı grup, yola barikat kurup ateş yaktı.

Göstericiler polise taşla saldırdı, polis biber gazıyla karşılık verdi. Göstericiler kentin ara sokaklarına dağıldı.

Diyarbakır'da ise Aydın Erdem'in öldüğü yerde basın açıklaması yapıldı ve karanfil bırakıldı.

Sakin başlayan anma töreni göstericiler ve polis arasındaki çatışmaya bıraktı.

Ellerindeki molotofkokteyllerini polise atan göstericilere tazyikli su ve biber gazıyla müdahale edildi. Ara sokaklara kaçan göstericiler ile polis arasında dakikalarca kovalamaca yaşandı. Yaşanan kovalamaca sonrası ikisi kadın üç kişi gözaltına alındı.  Bir polisin göstericilere sapanla karşılık vermesi ilginç görüntüler oluşturdu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...