Kamuya ait veritabanlarından elde edilen verilerle trafik simülasyonları ve enerji tüketim modellerini bir araya getiren sistem, bilimadamlarına, gaz salınımlarının nerede, ne zaman ve nasıl meydana geldiğine ilişkin 3 boyutlu görüntü elde etme imkanı veriyor.

Hestia adı verilen sistemin detayları Environmental Science and Technology adlı bilimsel dergide yayımlandı.

Yazılımı geliştiren bilimadamları, salınımların azaltılmasında en verimli noktaların belirlenmesine katkı sağlayacak yazılımın, dünyadaki karbon salınımlarının azaltılması çabalarına yardımcı olacağına dikkati çekiyor.

ABD'de kullanılan mevcut karbondioksit ve diğer sera gazları ölçümü metodu, ölçümlerin sadece ülke bazında yapılmasına imkan veriyor. Hestia sistemi ile bilimadamları kent ve daha alt seviyelerde ölçüm yapma imkanına kavuşmuş oluyor.

Projenin başındaki bilimadamı Dr. Kevin Gurney, geliştirdikleri sistemin pek çok kalkınmış ülkenin, gelişmekte olan ülkelerle yapılan anlaşmalar uyarınca yapılacak sera gazı kesintilerinden duydukları kaygıları giderebileceğini söyledi.

Gurney, ''Şu an uzaktan algılama imkanı üzerinde çalışıyoruz. Ama şimdi, sistemi uyguladığımız kentlerde yapılan uzaktan algılamayı ölçümlemede Hestia'yı kullanabilecek olmamız güzel. Bu yolla Brezilya'nın Rio kenti ile Hindistan'ın Delhi kentlerinden gelen salınım hesaplamalarını daha iyi yorumlayabileceğiz'' diye konuştu.

Sistemin karbon ticaretinde de güvenilirliği artırmak için kullanılabileceğine inandıklarını belirten Gurney, ''Kimse 10 dolar fazla veya 5 dolar eksik hisse satın almaz. Ortaya konan sayısal değerlerin güvenilirliğinden emin olmalıyız. Sera gazı salınım biriminde de aynı seviyede bir güvene sahip olmamız gerekir. Bu sistem bize bu imkanı veriyor''dedi.

Şu an ABD'nin Indianapolis kentinde kullanımda olan sistemin, Los Angeles ve Phoenix kentlerinde de devreye sokulması için çalışmalar sürdürülüyor.