NTV Yayınları'ndan yeni bir popüler bilim kitabı; 'Solucanlara Piyano Çalan Adam - Bilim ve bilimcilerin dünyasında gezintiler'

Bilimin heyecan verici patikalarında, labirentlerinde dolaşmaya pek aşina değiliz. Birçoğumuz için sıkıcı formüller, yaşamaktan ve tabiattan uzak laboratuvarlar, eğlenceden firar etmiş insanlar dünyasıdır bilim. Sargun Ali Tont, Solucanlara Piyano Çalan Adam’da, formüllerdeki hayatı, deneylerdeki tabiatı, bilimcilerdeki emek ve azimle yoğrulmuş eğlentiyi kendi hayatımızın içine taşıyor. Dünyanın saygın üniversitelerinde dersler vermiş, en saygın dergilerinde makaleler yayınlamış, güngörmüş bir bilimcinin, dil dökmüş bir masalcınınki gibi yaşama sevinci taşıyan üslubuyla.

Bu kitaptaki makaleler, sevabıyla günahıyla, bilimcileri ve bilimi size sevdirecek; çünkü onları tanıyacak, öğreneceksiniz. Ve merak etmedeki sihiri görüp seveceksiniz. Avare Dolaşma Derneği’ne katılarak başlayabilirsiniz.

Sargun Ali Tont, Robert Kolej ve Oregon State University’de okudu. Uzmanlık alanı deniz ekolojisi olan Tont, 19 yıl California University’nin San Diego kampusunda araştırmacı ve öğretmen olarak çalıştı. Bu üniversitede “Denizin Bilimi ve Şiiri” ve “Çevre ve İnsan” adlı dersleri başlatan Tont’un, Science, Nature, Journal of Geophysical Research gibi bilimsel dergilerde 30’a yakın makalesi yayımlandı. 1992’de anavatana döndükten sonra 2009’a kadar Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde ekoloji dersleri veren Tont’un Sulak Bir Gezegenden Öyküler ve Nereden Geliyorsun? Kuzeyden adlı 2 kitabı var. Halen Işık Üniversitesi’nde ders veriyor.

Bunlara ilaveten Atlas, Gezi, Outdoor, Bilim ve Ütopya ve Tübitak Bilim-Teknik dergileri için çok sayıda popüler bilim makaleleri yazan Tont halen NTV Bilim dergisinde Bilimce köşesini yazmaktadır.