Soma faciasında son bilirkişi raporu açıklandı

Soma ilçesinde 13 Mayıs 2014'te 301 işçinin ölümüyle sonuçlanan Türkiye'nin en büyük maden faciası için hazırlanan bilirkişi raporu açıklandı. Mahkeme dosyasına giren raporda, "yaşanan olayın bir faciaya dönüşmesi önlenebilirdi" değerlendirmesi yapıldı.

Haberler - Anadolu Ajansı 16.08.2016 - 19:10

Soma faciasında son bilirkişi raporu açıklandı

Manisa'nın Soma ilçesinde, 301 işçinin hayatını kaybettiği ve 162 işçinin yaralandığı maden faciasına ilişkin son bilirkişi raporu mahkemeye sunularak dava dosyasına eklendi. 

Üniversitelerin maden, jeoloji, elektrik mühendisliği ile hukuk fakültelerinden 11 kişilik akademisyen grubu tarafından hazırlanan ve 262 sayfadan oluşan raporda, facianın başlangıç nedeni olarak, "Eski imalattan sızan gazlar ve içindeki metanın zarar görmüş bir kabloyla kısa devre yapması" olarak gösterildi.

"Yaşanan olayın faciaya dönüşmesi önlenebilirdi" vurgusunun yapıldığı raporda, Soma Kömür İşletmeleri AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Can Gürkan ve Mustafa Yiğit'in olayda sorumluluklarının bulunduğu belirtildi.

Raporun sonuç bölümünde, " madencilik tarihinin en büyük 'iş kazası' olan Soma faciasının, sistemin yarattığı tüm olumsuzluklara rağmen, kurumlarımızın ve işletmenin basiretli kişilerce yönetilmesi durumunda önlenebilir olduğunu düşünmekteyiz." ifadelerine yer verilerek, olayın faciaya dönüşmeden nasıl önlenebileceği de maddeler halinde sıralandı.

Manisa'nın Soma ilçesi Eynez mevkisinde Soma Kömür İşletmeleri AŞ tarafından işletilen ocakta, 13 Mayıs 2014'te saat 15.00 sularında başlayan yangında, 420 metre derinlik ve 3.5 kilometre uzunluğundaki galeriler dumanla dolmuş, faciada 301 madenci hayatını kaybetmiş, 162 işçi kurtarılmıştı. 

Açılan davada tutuklu 6 sanık ile 5'inci duruşma sonunda yargılanmalarına tutuksuz devam edilmesine karar verilen vardiya amirleri Yasin Kurnaz ve Hilmi Kazık "olası kastla öldürme" suçundan 301 kez 20 yıldan 25 yıla, "neticesi sebebiyle ağırlaşmış yaralama" suçundan ise 162 kez 2 yıldan 6 yıla kadar hapisle cezalandırılmaları isteniyor.

Tutuksuz 38 sanık hakkında ise "taksirle birden fazla kişinin ölümüyle birden fazla kişinin yaralanmasına neden olma" suçundan 2 yıldan 15 yıla kadar hapsi isteniyor. Bunlardan 25'i hakkında da bu suçları "bilinçli taksirle" işledikleri gerekçesiyle aynı aralıktaki ceza süresinin 3'te 1'den yarısına kadar artırılarak uygulanması talep ediliyor.

Sayfa Yükleniyor...