Soma'da 301 işçinin yaşamını yitirdiği maden faciasının ardından açılan tazminat davalarında, İstanbul Üniversitesi'nden bilirkişi raporu istendi. 9 kişilik heyetten 7'si bir rapor, diğer 2'si ise farklı bir rapor hazırladı.

Soma İş Mahkemesi'ne ulaşan ilk rapora göre, en fazla kusur, yüzde 70 ile Soma Kömür İşletmeleri'nde bulundu. Gerekli altyapı oluşturulmadan ve iş güvenliği önlemleri alınmadan üretimin artırıldığı belirtildi.

İkinci sırada yüzde 15 kusurlu görülen Türkiye Kömür İşletmeleri yer alıyor. Raporda, üretimin ve işçi sayısının artmasına rağmen havalandırma sisteminin değişmemesi, "İş güvenliği açısından çok büyük bir ihmal" olarak değerlendirildi.

Yüzde 10 kusurlu bulunan Maden İşletmeleri Genel Müdürlüğü'nün de bu gelişmelere karşı kayıtsız kaldığı ifade edildi.

Rapora göre, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın yüzde 5 kusuru var. Denetimlerin gerekli şekilde yapılmadığı ve hiçbir eksikliğin tespit edilemediği vurgulandı.

İkinci raporda ise kusur oranları farklı olarak verildi: Soma Kömür İşletmeleri yüzde 50, Türkiye Kömür İşletmeleri Kurumu yüzde 30, Maden İşletmeleri Genel Müdürlüğü yüzde 10, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı yüzde 10 kusurlu görüldü.