Somali'ye özel seyyar hastane

Türkiye'nin yüzde yüz yerli mobil hastane üreticisi Turmaks, Somali'de şifa dağıtacak.

06.09.2011 - 15:28

Uluslararası bir yardım kuruluşu için kurulacak hastane 160 yataklı mobil çocuk hastanesinin ameliyathaneler, yoğun bakım üniteleri, yeni doğan servisi, doğumhane, laboratuvar, enfeksiyon ve karantina bölümleri, röntgen, ultrason, bilgisayarlı tomografi, poliklinikler, çamaşırhane, mutfak, tıbbi atık imhası ünitelerini içerecek.

Turmaks Genel Müdür Yardımcısı Oğuz Aroymak, BM barış gücünün kontrolündeki Sudan'ın Darfur bölgesine 40 yataklı mobil hastane kurduklarını, Afrika'nın iklim şartlarını bildiklerini, tasarım ve imalatı yapılan seyyar hastanenin sıcağa ve kum fırtınalarına karşı korumalı olduğunu açıkladı.

Afrika'da fakir ülkelerin sağlık sistemlerine yatırımda kaynak bulamayınca, hastalıkların iyileştirilmesi için gerekli tesisleri kuramadıklarını belirten Kemaloğlu, şunları söyledi:

"2010 Mart ayında BM Barış Gücünün kontrolündeki Sudan'nın Darfur bölgesine BM ve UNAMİD için iki adet tam teşekküllü kırkar yataklı mobil cerrahi hastaneleri 1 hafta gibi kısa bir sürede kurduk. Önümüzdeki ay Fildişi Sahili'ndeki BM yönetimine de bir hastane teslim edeceğiz. Somali'deki felakete karşı kurulacak hastanemiz ise dünyada çocuklar için bu ölçekte ve kapsamdaki ilk seyyar hastane olacak. Açlık ve yaygın hastalıklara maruz kalan Somalili çocuklara bir nebze derman olacak. Somalili çocukların yarın tedavi edilmesi bugün tedavi edilmesinden daha kötü."

EMLAK KULİSİ

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...