SON DAKİKA: Brunson davasına bakan savcıdan yeni hamle

SON DAKİKA HABERİ: ABD'li rahip Brunson davasına bakan savcı, mahkemenin kararının bozulması talebiyle istinafa başvuruyor.

Anadolu Ajansı 17.10.2018 - 11:23 | Son Güncelleme : 17.10.2018 - 12:43

SON DAKİKA: Brunson davasına bakan savcıdan yeni hamle

Son dakika haberi! 

ABD'li rahip Brunson davasıyla ilgili yeni bir gelişme yaşandı.

Davaya bakan savcı, gerekçeli kararı gördükten sonra kararının bozulması talebiyle başvurma kararı aldı.

Duruşma savcısı karar hakkında müddet-i muhafaza (süre tutumu) talepli dilekçe sundu.

Savcının dilekçesinde "Usul ve yasaya aykırı hususları içermesi nedeniyle kararın bozulması için istinaf yoluna gidilecektir. İstinaf layihamızı hazırlamak üzere gerekçeli kararın başsavcılığımıza tebliği kamu adına talep olunur." ifadesi yer aldı.

AVUKATTAN HAPİS CEZASINA İTİRAZ

ABD'li rahip Andrew Craig Brunson'un avukatı ise müvekkiline verilen 3 yıl 1 ay 15 günlük hapis cezasının "usul ve yasaya aykırı olduğu" iddiasıyla İzmir Bölge Adliye Mahkemesi'ne başvurdu.

Brunson'ın avukatı İsmail Cem Halavurt'un başvuru dilekçesinde "İzmir 2. Ağır Ceza Mahkemesinin 12 Ekim 2018 tarihli duruşmada verilen kararın istinaf yoluyla incelenerek bozulması ve gerekçeli kararın tarafımıza tebliğinden sonra gerekçeli istinaf dilekçemizin sunulması için istinaf süresinin işletilmemesine karar verilmesi" talebi yer aldı.

Halavurt, kararın usul ve yasaya aykırı olduğu iddiasında bulundu.

Brunson, 12 Ekim'deki duruşmada 3 yıl 1 ay 15 gün hapis cezasına çarptırılmış, mahkeme, sanığın adli kontrol hükümlerinin ve yurt dışını yasağının kaldırılarak hükümle birlikte serbest bırakılmasına hükmetmişti.

Sayfa Yükleniyor...