SON DAKİKA: Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bloomberg’e konuştu

SON DAKİKA HABERİ: Cumhurbaşkanı Erdoğan, İngiltere'de Bloomberg TV'ye konuştu. Ekonomi ve seçim merkezli değerlendirmelerde bulunan Erdoğan, Merkez Bankası, Türkiye - ABD ilişkileri ve Hakan Atilla davasıyla ilgili de konuştu.

Haberler - ntv.com.tr - Anadolu Ajansı 15.05.2018 - 07:19

SON DAKİKA: Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bloomberg’e konuştu

Son dakika haberi! 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İngiltere ziyareti kapsamında Londra'da Bloomberg TV kanalına mülakat verdi.

"Merkez Bankası bağımsız diye yürütmenin başının sinyallerini kenarıya koyamaz."
diyen Erdoğan'ın ekonomi mesajları şöyle:

“Milli parayla alışverişin faydalarını gördük.

Cari açığımızın bir numaralı nedeni petrole, doğalgaza bağımlılığımız.

Faiz ne kadar düşük olursa enflasyon da o kadar düşük olur.

Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminde etkinliğimiz çok daha farklı olacak.

Sebep netice ilişkisine baktığımız zaman faiz sebep enflasyon neticedir. 

Faizi aşağı çektiğimiz anda bütün maliyet girdileri aşağı düşecektir."

"GÖREVİ YENİ DEVRALMIYORUZ"

Erdoğan, Merkez Bankası yönetimi ile olan ilişkisinin ne şekilde devam edeceğine bir ilişkin bir soruya da, "Şu anda Merkez Bankası ile bir ilişkimiz var, bundan sonra da aynı istikamette devam edecek. Ülke yönetiminde yeni değiliz, görevi yeni devralmıyoruz ki; 16 yıldır ülkeyi aralıksız yönetiyoruz." şeklinde yanıt verdi.

Başkan olarak para politikalarında daha etkin rol oynayacağını kaydeden Erdoğan, küresel ölçekte para politikalarında uygulanan yönetişim ilkelerini 'de de uyguladıklarını ve uygulayacaklarını dile getirdi.

S-400 TEPKİSİ VE ATİLLA DAVASI

Türkiye - ABD ilişkilerine değinen Erdoğan, "Savunma ihtiyaçlarımızı ABD'den gideremiyorsak başımızın çaresine bakarız." derken, iki gün sonra karara bağlanacak Hakan Atiila davasıyla ilgili de, "Hakan Atilla'yı suçlamak Türkiye'yi suçlu ilan etmek anlamına gelir. Türkiye - ABD ilişkilerini yer ile yeksan etmeyecek bir karar çıkmasını umuyorum" ifadesini kullandı.

Erdoğan ayrıca, "Yunanistan, S-400 füzelerini Rusya'dan aldı, bir şey denmedi." şeklinde konuştu.

24 HAZİRAN SEÇİMLERİ

Türk ekonomisi ve yaklaşan 24 Haziran seçimlerini değerlendiren Erdoğan, "Bir defa siz devlet başkanısınız. Halk para politikalarıyla ilgili konularda kimi sorumlu tutar? Bunu Başkan'a soracağına göre para politikalarında etkili olan bir Başkan görüntüsü vermeye mecburuz." ifadelerini kullandı. 

"VATANDAŞA HESAP VEREN DEVLETİ YÖNETENDİR" 

Başkan'ın bu etkinliğinin önemli bir değişiklik olduğunu kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bu birilerini rahatsız edebilir, ama mecburuz. Vatandaşa hesap veren, devleti yönetendir." değerlendirmesini yaptı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu konudaki adımları bir yerleri rahatsız etmek amacıyla atmadıklarını vurgulayarak, "Ancak Türkiye'nin çıkarlarını korumak için bu adımları atacağız, ülkemizin çıkarları neyi gerektiriyorsa bunu yaparız." dedi.  

"ÜLKEMİZE ASLA KAYBETTİRMEYECEĞİZ"

Erdoğan, "Bu yönetim anlayışı Amerika'da ne ise, Avrupa'da ne ise, Türkiye'de de aynı şekilde olacak. Onlar için meşru olan bir şey bizim için gayrimeşru olamaz. Bunu herkes böyle bilsin. Adımlarımızı da ona göre atacağız. Ülkemize asla kaybettirmeyeceğiz." değerlendirmesini yaptı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD'nin faiz politikasının bilindiğini, bunu yeniden keşfetmeye gerek olmadığını ve uluslararası anlamda da diğer ülkelerin faiz politikalarının bilindiğini belirterek, "Biz de adımlarımızı ona göre atıyoruz, değerlendirmelerimizi en ince şekilde ona göre yapıyoruz. Ona göre de kendi kararımızı vereceğiz." dedi.

"TÜRKİYE ÇOK DAHA FARKLI BİR DÖNEME UYANACAK"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 24 Haziran'daki seçimlerle ilgili olarak, kendisinin Başkanlığı kazandığı, ancak Parlamentoda karışık bir tablonun ortaya çıkması durumunda ne yapacağıyla ilgili bir soruya da şu cevabı verdi:

"Bizde bir laf vardır: Dereyi görmeden paçalar sıvanmaz diye. Biz de dereyi görmeden paçaları sıvamıyoruz. Önce seçim sonuçlarını bir görelim. Sizin dediğiniz anlamdaki bir neticeye göre hazırlıklarımız şüphesiz olacaktır. A, B, C planlarımız var. Fakat görünen o ki, şu anda iyi gidiyoruz. İnanıyoruz ki arzu ettiğimiz plan ortaya çıkacaktır. 40 gün sonra inanıyoruz ki Türkiye, çok daha farklı bir döneme uyanacaktır."

Sayfa Yükleniyor...