SON DAKİKA: Cumhurbaşkanı Erdoğan, Trump ile görüştü

SON DAKİKA HABERİ: Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD Başkanı Donald Trump’a Türkiye’nin Kürtlerle hiçbir sorunu olmadığını, Türkiye’nin amacının ulusal güvenliğine tehdit oluşturan terör örgütleri DAEŞ, PKK ve PKK’nın Suriye uzantıları ile mücadele etmek olduğunu vurguladı.

Haberler - NTV Haber 15.01.2019 - 02:25

SON DAKİKA: Cumhurbaşkanı Erdoğan, Trump ile görüştü

Son dakika haberi! 

ABD Başkanı Donald Trump'ın 'ye yönelik tehdit mesajlarının ardından Ankara-Washington hattında kritik bir görüşme gerçekleştirildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD Başkanı Donald Trump ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından edinilen bilgiye göre görüşmede iki lider, ikili ilişkilerin yanı sıra Suriye'de yaşanan son gelişmeleri ele aldı.

ABD'nin Suriye'den çekilme kararından memnuniyet duyduklarını belirten Erdoğan, bu çerçevede Türkiye'nin NATO müttefiki ABD'ye her türlü desteği vermeye hazır olduğunu vurguladı.

İki lider, bölgede otorite boşluğu meydana gelmemesi için Münbiç yol haritasının tamamlanmasını ve çekilme kararının hayata geçirilmesini engellemek isteyen unsurlara fırsat verilmemesi gerektiğini altını çizdi.

Kamuoyuna yönelik sağlıklı iletişimin önemine değindi.

Erdoğan ile Trump, Suriye'nin toprak bütünlüğü temelinde ülkenin kuzeyinde terörden arındırılmış güvenli bir bölge oluşturulması fikrini de ele aldı.

Türkiye'nin Kürtlerle hiçbir sorunu olmadığını belirten Erdoğan, Türkiye'nin amacının ulusal güvenliğe tehdit oluşturan terör örgütleri DAEŞ, PKK ve PKK'nın Suriye uzantıları ile mücadele etmek olduğunu vurguladı.

 İki lider görüşmede ikili ekonomik ilişkilerin ileri seviyelere yükseltilmesi konusunda da mutabakata vardı.

Cumhurbaşkanlığı kaynakları, Erdoğan ile Trump arasındaki  görüşmenin çok olumlu bir havada gercekleştiğini vurguladı.

Görüşmede Erdoğan'ın Türkiye’nin güvenlik endişelerini açık bir şekilde dile getirdiği belirtildi.

Cumhurbaşkanı'nın uzun yıllardır dile getirdiği terörden arındırılmış güvenli bölge tezinin ABD'de karşılık bulması olumlu karşılandı.

 Kaynaklar,, ikili ekonomik ilişkilerin kapasitesinin arttırılmasına yönelik ortak mutabakata varılmasının da sevindirici olduğunu vurguladı.

Sayfa Yükleniyor...