İLK GÖRÜNTÜLER

Son dakika haberi! 

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve Özgür Suriye Ordusu'nun (ÖSO) yürüttüğü Zeytin Dalı Harekatı'nın 58. gününde Afrin ilçe merkezi ele geçirildi. 

Zeytin Dalı Harekatı'nın 58'inci gününde Afrin ilçe merkezinde kontrol sağlandı. İlçe merkezinin ele geçirilmesi için operasyon sabah Türkiye saatiyle 05.00 sularında başladı.

Özgür Suriye Ordusu üyeleri, ilçe merkezini kuşatan cephe hatlarından çıktı. Yaklaşık bir saat içinde Özgür Suriye Ordusu güçleri, doğu, batı ve kuzey yönlerinden merkeze girmeye başladı. Bu sırada teröristlerin döşediği birkaç mayın infilak etti.

İlerleyen TSK ve ÖSO güçleri ilk etapta Eşrefiye, Mahmudiye ve Cemiliye mahalleleri ile gümrük ve elektrik dağıtım binalarını ele geçirdi.

Direnişle karşılaşmayan Özgür Suriye Ordusu ve Türk Silahlı Kuvvetleri, 8.30 sularında ilçe merkezinde kontrolü sağladı.

Afrin'de güvenlik güçleri bir yandan arama tarama faaliyetlerini sürdürürken diğer yandan da stratejik öneme sahip binalara girildi.

Şehir merkezine giren güvenlik güçleri daha sonra buradaki hükümet binasına çıkarak Türk bayrağını dalgalandırdı.

Genelkurmay Başkanlığı'nın Twitter hesabından, "Türk Silahlı Kuvvetleri ve Özgür Suriye Ordusu tarafından Afrin şehir merkezi kontrol altına alınmıştır. Mayın ve el yapımı patlayıcı arama çalışmaları devam etmektedir. Şehitlerimizin ruhu şad olsun." ifadeleri paylaşıldı.

Afrin'de kontrolün sağlanmasının ardından, güvenlik faaliyetleri başladı.

TSK ve ÖSO uzmanları mayın ve el yapımı patlayıcıları etkisiz hale getiriyor. Sivillerin zarar görmemesi için azami dikkat gösteriliyor.

Afrin'in ilçe merkezinin ardından TSK ve ÖSO, Afrin'de Mabetli belde merkezini de teröristlerden temizledi. Böylece tüm belde merkezleri kontrol altına alındı.

MUHABİR O ANLARI ANLATTI

Sınırın Suriye tarafında görev yapan Star Haber'den Murat Uslu, NTV canlı yayınında Ahmed Arpat'a Afrin'deki son durumu aktardı:

"Afrin ilçe merkezindeki ilk mahalleye ÖSO birlikleri sabah giriş yaptı. Bir çatışma yaşanmadığı bilgisini aldık. Birazdan biz de bölgede olacağız. Elimize ulaşan görüntüler, ÖSO'nun bir mahalleyi kontrol aldığı yönünde. Operasyonun başlamasının an meselesi olduğu bilgisi gelmişti ve dedikleri gibi oldu. Sabah 5 sularında ÖSO Afrin'e girdi. Elimize ulaşan görüntülerde, ÖSO birliklerinin üzerinde doçka olan pikaplar ile ilçe merkezine giriş yaptığı görülüyor."

AFRİN MERKEZİNDEN İLK GÖRÜNTÜLER

Zeytin Dalı Harekatı'nın 58'inci gününde Afrin kent merkezine ilerleyişini sürdüren ÖSO güçleri, bir dükkana girip çocuklarıyla birlikte teröristlerden saklanan bir grup kadın tarafından zılgıtlarla karşılandı. ÖSO mensuplarını karşılarında görüp kepengini açtıkları dükkandan çıkan kadınlar, zılgıtlarla sevinç gösterisinde bulundu.